Fotbal. Liga a IV-a - Cetatea II a început campionatul în forţă

Stire introdusa in 21-08-2007
Stiri >> Sport

Cu trei „plombe” de la prima echipă, Constantin, Homneac şi Apetri, satelitul Cetăţii a mai adunat 3 puncte şi pare una dintre candidatele serioase la promovarea în Liga a III-a.
Bucovina Bădeuţi – AFC Cetatea II Suceava- Arbore 1-4 (0-1)
Duminică, 19 august, echipa satelit a Sucevei a susţinut un meci foarte dificil, în faţa unui adversar decis să nu părăsească învins terenul. „Copiii” lui Vichente Popescu şi-au dorit mult victoria dar deşi meciul s-a disputat la Rădăuţi (terenul din Bădeuţi nefiind încă adus la parametrii regulamentari) până în minutul 30a fost aprig disputat. A fost practic minutul în care oaspeţii au deschis scorul prin Tudor Homneac, jucător venit de la echipa mare, gazdele reclamând un fault la centru terenului, maniera prin care aceştia şi-au exprimat frustrarea limitele regulamentului. Ca atare,
Gh. Hunceac a văzut cartonaşul roşu şi a fost nevoit să părăsească terenul, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică. Era 0-1 în favoarea oaspeţilor şi situaţia nu era disperată pentru echipa din Bădeuţi dar Dragoş Tătar (Bucovina Bădeuţi) şi-a pierdut „busola” şi a intrat criminal la unul din atacanţii Cetăţii şi bineînţeles că arbitrul Florin Bilouseac i-a acordat roşu direct şi astfel soarta meciului era scrisă.
Cu doi oameni în minus, gazdele au fost victime sigure şi au mai primit 3 goluri înscrise de Homneac (47), Florescu (51) şi Toader Şuiu (73).
Totuşi bădeuţenii au marcat golul de onoare prin Petrescu în minutul 68.
Au jucat formaţiile:
Bucovina: Dumitriu – D. Tătar, Roşu, Hunceac, Huşanu, Gh. Tătar, Fl. Siminiceanu, Podariu, Gavriliuc, Casoinic, Petrescu. Au mai intrat: Pânzaru, Anton şi David.
Cetatea II: Constantin – Ov. Ciobanu, Ignătescu, Turliuc, Martinescu, Dovalciuc, Crişu, Răzlog, Florescu,Apetri, Homneac. Au mai intrat: Şuiu şi Găzdaru.
În etapa a III-a, Cetatea II va avea un meci greu în compania echipei Flacăra Roşie Udeşti, partida urmând a se disputa la Fălticeni întrucât udeştenii au terenul suspendat după incidentele din prima etapă.