duminică, 12 august 2007

Fotbal - Suceava vs. Botoşani

Sport

botosani_juventus.jpgDouă dintre echipele care vor reprezenta judeţul Suceava în viitorul sezon al Ligii a III-a au jucat în această săptămâna împotriva echipei FC Botoşani. Juventus Fălticeni – FC Botoşani 1 – 2 (0 – 1) Formaţia de Liga a II-a FC Botoşani s-a aflat pe parcursul acestei săptămâni într-un semicantonament de 5 zile în localitatea Câmpulung Moldovenesc. Cu această ocazie, echipa botoşăneană a disputat două partide amicale. În primul meci, elevii lui Leo Grozavu au dispus cu 2-1 de Juventus Fălticeni. Primul gol al divizionarei secunde a fost marcat de Ursu, în minutul 2, în urma unei lansări în adâncime a lui Kone. Acelaşi Kone şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în debutul părţii secunde, după un corner executat bine de Sitaru. Pentru fălticeneni a înscris Tomescu, în minutele de prelungire. Au evoluat formaţiile: Juventus: Mihai – Dumistrăcel, Ciopraga, Berezoschi, O. Bosancu – P. Bosancu, Adi Pânzariu, Şuleru, Pantea – A. Aileni, Grămadă. Au mai intrat: Fl. Pânzariu, Vrabie şi Zaremba. FC Botoşani: Prisacă – Ciobanu, Aldea, Kano, Acsinte – Ştefoi, Straton, Ursu – Andrieş, Ungureanu, Kone. Au mai intrat: Satco, Patache, Filip, Botu, Ciornei, Sitaru, Vătavu şi Derra. CSM Rarăul Câmpulung – FC Botoşani 1 – 0 Joi a fost rândul altei echipei sucevene, CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc, să înfrunte echipa botoşăneană. Meciul s-a disputat pe stadionul “Rarăul” şi gazdele s-au impus cu 1-0, printr-un gol marcat de Mândrilă, care a lobat mingea peste portarul advers, de la aproximativ 35 de metri. În acest meci, oaspeţii au folosit mai mult jucătorii de rezervă, în timp ce la CSM Rarăul au debutat jucătorii Talancă, Sandu şi Marin, care au fost împrumutaţi chiar de la FC Botoşani. Au evoluat formaţiile: CSM Rarăul: Axinte – Popescu, Paraschiv, Talancă – Mândrilă, Plecanciuc, Andriuc, Fedorov, Sandu – Gherine, Cobzariu. FC Botoşani:Satco - Patache, M. Filip, Ciornei, Botu - Fl. Ursu, Vatavu, G. Luca, Derra - Sitaru, Porfireanu. Au mai jucat: Bordeanu, Ov. Ciobanu, Acsinte, Straton.