luni, 8 octombrie 2007

Curat ghinion pentru Juventus

• Într-un meci contând pentru etapa a VIII-a, Juventus Fălticeni – FCM II Bacău 1-1 (0-0)

Fotbaliştii pregătiţi de Ovidiu Murariu au intrat pe teren mai hotărâţi ca niciodată să învingă şi au ratat 3 mari ocazii de gol în primul sfert de oră. Cel mai aproape de deschiderea scorului a fost mijlocaşul Adi Pânzariu, care a lovit bara cu un şut de la 25 de metri. Din păcate, în minutul 32 fălticenenii au primit o grea lovitură din partea centralului Marius Bocăneală, care l-a eliminat de pe teren pe Pantea, pentru lovire. Chiar şi cu un om în minus juventinii rămân periculoşi în atac şi după o primă ratare consumată în finalul primei părţi, A. Aileni reuşit în minutul 70 să marcheze cu un şut din interiorul careului, după o pasă primită de la P. Bosancu. Pe fondul unui joc foarte bun în apărare, fălticenenii au fost loviţi de ghinion cu patru minute înainte de final. Tânărul fundaş central F. Aileni a alunecat cu mâna pe minge în propria suprafaţă de pedeapsă, iar „omul în negru” nu a mai stat pe gânduri şi a dictat penalty. Lovitura de pedeapsă a fost transformată sec de golgeterul oaspeţilor, Boghean. Într-un final incandescent la poarta băcăuanilor, Juventus a trecut de trei ori pe lângă golul victoriei prin Prisacă, Cozma şi P. Bosancu. Juventus a evoluat în formula Zaharia – Craiu, F. Aileni, Sava, Ciopraga, Cozma – P. Bosancu, A. Pânzariu, Şuleru – Pantea, A. Aileni. Au mai intrat O. Bosancu şi Prisacă.