luni, 8 octombrie 2007

FC Cetatea Suceava - Din nou victorie pentru suceveni

• Într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Ligii a III-a, Oţelul II Galaţi – Cetatea Suceava 0-1 (0-1)

De doar 3 minute au avut nevoie sucevenii pentru a deschide scorul în partida de la Galaţi, cu Oţelul II. Găsit în careul advers cu o pasă în diagonală, Apetri a recentrat cu capul pentru Celpan (foto), care l-a învins pe letonul Gribauskas cu un şut puternic, fără preluare, de la aproximativ 22 de metri. Totuşi, în ciuda avantajului luat încă din startul întâlnirii, partida de la Galaţi nu a reprezentat tocmai un galop de sănătate pentru fotbaliştii pregătiţi de Marian Pană. Gazdele au echilibrat rapid disputa şi au ratat şi două mari ocazii de gol în prima repriză, însă din fericire Roheţki a fost de fiecare dată la post. Partea secundă a început cu două mari ratări ale Cetăţii semnate de Dicher şi Apetri, după care sucevenii au încercat să conserve avantajul de pe tabelă, jucând mai mult la trecerea timpului. Nici oţelarii nu au mai avut forţa să ameninţe poarta lui Roheţki, astfel că sucevenii şi-au trecut în cont cel de-al optulea succes consecutiv. Cetatea a evoluat în formula Roheţki – Leuciuc, Ungureanu, Nicolau, Halip – Cojenel (89 Butnaru), Onciu, Celpan, Apetri – Dicher (88 Mitruc), Iordache (46 Tomaz, 76 Homneac).