luni, 8 octombrie 2007

Fotbal. Liga a III-a - A opta victorie consecutivă a Cetăţii! - Oţelul Galaţi II – Cetatea Suceava

Sport

Oţelul Galaţi II – Cetatea Suceava 0 – 1 (0 – 1)

cetatea SuceavaChiar dacă nu mai reuşeşte să înscrie la fel de mult ca în primele etape, Cetatea Suceava continuă să-şi pună la respect adversarii. Aşa s-a întâmplat şi vineri, în etapa a VIII-a, când elevii lui Marian Pană au dispus, la limită, de formaţia satelit a Oţelului Galaţi.

Gazdele s-au văzut conduse pe tabela de marcaj încă din debutul partidei, atunci când a Apetri a deviat bien pentru Celpan care a reluat puternic, fără nicio şansă pentru portarul Gribauskas. Letonul, component al primei echipe a Galaţiului a fost trimis la echipa a doua tocmai pentru a limita proporţiile scorului. Acesta avea să fie şi singurul gol al partidei. Treptat, echipa de la malul Dunării a echilibrat jocul şi a avut două bune oportunităţi de a marca dar Andrei Roheţki pare hotărât să nu primească gol în acest tur de campionat.

Vasilică Dicher şi Apetri au trecut pe lângă gol în partea a doua a meciului după care galben-albaştrii şi-au apărat avantajul de pe tabela de marcaj.

A fost a opta victorie consecutivă a Cetăţii în Seria I. Cu un golaveraj de 27-0 şi maximum de puncte, elevii lui Marian Pană se pregătesc pentru partida de vineri, 12 octombrie, câmd vor întâlni pe “Areni” formaţia Poli II Iaşi, în faţa căreia sucevenii au de luat o revanşă după înfrângerea din Cupa României.

Cetatea a evoluat în formula Roheţki – Leuciuc, Ungureanu, Nicolau, Halip – Cojenel (Butnaru, 89), Onciu, Celpan, Apetri – Dicher (Mitruc, 86), Iordache (Tomaz, 46, Homneac, 75).

Învinşi pe final pe meci

Juventus Fălticeni – FCM II Bacău 1 – 1 (0 – 0)

Juventus FalticeniGhinionul pare să se fi împrietenit la cataramă cu fotbaliştii de la Juventus Fălticeni. Deşi au avut în faţă un adversar destul de puternic, elevii lui Ovidiu Murariu au început cu mult curaj partida cu FCM Bacău II. Ocaziile nu au întârziat să apară şi în primele 15 minute fălticenenii au trecut de trei ori pe lângă deschiderea scorului. La una dintre aceste ocazii, şutul de la distanţă al mijlocaşului Adi Pânzaru a lovit bara. Rămaşi în inferioritate numerică după eliminarea lui Pantea, în minutul 32, fotbaliştii de la Juventus au continuat asaltul la poarta echipei oaspete.

În repriza a doua avea să vină şi golul mult aşteptat. Paul Bosancu l-a angajat bine pe Andrei Ailenei care , din interiorul careului, nu l-a iertat pe goalkeeperul băcăuan.

Când mai erau de jucat aproximativ 5 minute din meci, Florin Ailenei comite un henţ în suprafaţa de pedeapsă a Juventusului şi centralul Marius Bocăneală indică punctul cu var. Boghean nu ratează şi scorul final avea să fie 1-1, după ce şi Prisacă a fost foarte aproape de a înscrie.

Antrenorul Ovidiu Murariu a trimis în teren pe: Zaharia – Craiu, Florin Aileni, Sava, Ciopraga, Cozma – P. Bosancu, Adi Pânzaru, Şuleru – Pantea, A. Aileni. Au mai intrat O. Bosancu şi Prisacă.

Etapa viitoare, Juventus va înfrunta, în deplasare, o altă echipă băcăuană, Aerostar.

Primul succes pe teren propriu

CSM Rarăul Cîmpulung Mold. – Bujorul Tg. Bujor 2 – 0 (2 – 0)

rarauAvând în cont o victorie în deplasarea de la Fălticeni, fotbaliştii de la Rarăul nu reuşiseră niciun succes în faţa propriilor suporteri până în această rundă.

Într-un duel al nou-promovatelor, fotbaliştii antrenaţi de Relu Buliga şi Mihai Eremia au învins echipa Bujorul Tg. Bujor cu 2-0.

Câmpulungenii şi-au asigurat victoria încă din prima repriză prin reuşitele lui Lazăr, în minutul 20 şi Paraschi, în minutul 32. Un aport important la golurile gazdelor l-a avut experimentatul mijocaş al Rarăului, Mândrilă. În partea a doua a jocului fotbaliştii câmpulungeni au mai avut câteva ocazii bune de a-şi majora avantajul de pe tabela de marcaj dar Gherine şi Lazăr au ratat.

Pentru Rarăul au evoluat: Axinte – Popescu, Paraschiv, Ilie – Andriuc, Mândrilă, Plecanciuc, Muscar (Ruxandari) – Sârbu ( Talancă), Gherine (Ghiviziu), Lazăr (Iftimie).

În urma acestui success, CSM Rarăul acumulează 8 puncte şi se află pe locul 12 al clasamentului. În etapa a IX, câmpulungenii vor întâlni pe ocupanta locului trei, Pambac Bacău.