marți, 15 ianuarie 2008

Rugbi >> Suceveanul Petru Bălan părăseşte Heineken Cup

Sport

Balan PetruEtapă de coşmar în Heineken Cup pentru Biarritz, formaţia franceză la care evoluează şi rugbistul sucevean Petru Bălan. Titular în meciul din deplasare cu Saracens, Bălan a avut parte de un meci în care la pauză scorul era 13-13, după ce echipa sa a condus cu 13-6 la un moment dat, însă a primit eseu în ultima secundă a reprizei. În partea a doua a venit dezastrul şi Biarritz a luat 4 eseuri consecutive, marcând doar din penalitate.

Petru Bălan a jucat 30 de minute în repriza întâi şi a reintrat în minutul 54 al reprizei a doua. La ultima fază a meciului, grămada în care se afla şi el a cedat de 3 ori şi a primit în cele din urmă eseu de penalizare.

Biarritz nu mai are practic nicio şansă de calificare. Pentru prima oară după 6 ani echipa nu va reuşi să se califice din grupe.