luni, 8 septembrie 2008

Fotbal, Liga a III-a >> CSM Rarăul şi Rapid CFR Suceava au obţinut prima victorie în acest sezon

Sport

rapid Etapa a IV-a a celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării a fosr de bun augur pentru reprezentantele judeţului nostru. Atât CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc cât şi Rapid CFR Suceava au reuşit să câştige partidele pe care le-au dipsutat. Mai mult decât atât, cele două grupări se află, fiecare, la prima victoirie din acest sezon şi sunt la egalitate perfectă în clasamentul Seriei I.

CSM Rarăul – Aerostar Bacău 1 – 0 (0 – 0)

CSM Rarăul s-a impus în faţa formaţiei Aerostar Bacău prin golul marcat, în minutul 75, de Lazăr.

La pauză, cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 0-0, câmpulungenii făcând un joc exact în apărare. În minutul 75, Lazăr a scăpat singur cu portarul oaspeţilor, l-a driblat şi a marcat de la 14 metri cu poarta goală. De remarcat faptul că jucătorii Rarăului au marcat în inferioritate numerică pentru că, minutul 55, Cojocariu a fost eliminat.

Băcăuanii au avut şansa de a egala în minutul 80 când centralul întâlnirii a dictat lovitură de la 11 metri. Mavriche a executat slab şi penaltiul a fost apărat de goalkeeperul Axinte.

„N-am vazut de când sunt antrenor un asemenea meci. Noi am ratat enorm, chiar şi un penalti, iar ei au înscris”, a spus antrenorul Aerostarului, Gheorghe Poenaru, în presa băcăuană.

De cealaltă parte, Mihai Eremia a acuzat vehement arbitrajul: „Am avut parte de un arbitraj sub orice critică. Oaspeţii au avut parte de acel 5% care se spune că se acordă de obicei gazdelor” a declarat antrenorul câmpulungenilor.

Rarăul a jucat cu următorul „11”: Axinte – Popescu, Plecanciuc, Dunea-Polesciuc, Tivodari, Cojocariu, Ioniţă, Andriuc, Roxandari, Lazăr, Gherine. Au mai intrat: Costan, Jăscu, Vizitiu. (C.M.)

CSM Râmnicu Sărat – Rapid CFR Suceava 0 – 1 (0 – 1)

Rapid CFR Suceava a produs supriza etapei învingând cu scorul de 1-0, în deplasare, formaţia CSM Rm. Sărat. Echipa antrenată de Bogdan Tudoreanu a marcat golul victoriei în minutul 28 prin juniorul Eusebiu Jalbă, care a primit o pasă excelentă de la Florin Apetri şi şutut sec de la 16 metri.

Până să marcheze, „feroviarii” suceveni au trecut prin emoţii în minutul 15 când gazdele au avut o bară. Partida a fost în general echilibrată, buzoienii punând presiune mai ales spre finalul meciului când sucevenii au făcut pasul înapoi. Chiar şi aşa, Vali Grămadă putea majora avantajul rapidiştilor dar şutul său a trecut la o palmă de poarta formaţiei adverse.

Rapid CFR Suceva a evoluat în formula: Pascal – Sevaciuc, Bejinariu, Pantea, Spătar, Romaniuc, Brânză, Apetri, Tănasă, Jalbă, Colban. Au mai intrat: Răzlog, Leuciuc, Grămadă şi Burlacu. (C.M.)