marți, 2 octombrie 2007

Fotbal, Liga a IV-a - Homneac marchează o „dublă” pentru satelit - FC Cetatea II Suceava Arbore – Bradul Putna 5 – 2 (3 – 2)

Sport

FC Cetatea II Suceava Arbore – Bradul Putna 5 – 2 (3 – 2)

A fost un meci echilibrat în prima repriză, când oaspeţii au condus cu 2-1. În partea a doua a jocului, cei de la Bradul nu au mai făcut faţă forcingului gazdelor care s-au impus la trei goluri diferenţă. După acest succes Cetatea II a revenit pe primul loc al clasamentului. Au evoluat formaţiile:

Cetatea II: Constantin – Răzlog, Cerlincă, Apetri, Tomaz Donizete, Homneac, Ov. Ciobanu, Martinescu, Scutelnicu, Turliuc, Dovalciuc. Au mai intrat: Ignătescu, Crişu şi Florescu.

Bradul: Zubaş – Puha, Ţugui, Luca, Isopescu, Romega, Bîru, Busuioc, Georgescu, Ionesi, Ţurcanu. Au mai evoluat: Andriescu, Creţan şi Cenuşă.

Golurile au fost marcate de Homneac (16, 32), Dovalciuc (34, 70), Răzlog (81) pentru Cetatea II, respectiv Puha (18) şi Romega (27).

Partida a fost bine arbitrată de Vasile Tacu din Suceava. (M.M.)

Derbi câştigat de feroviarii suceveni

Rapid CFR Suceava – CS Gura Humorului 1 – 0 (0 – 0)

A fost un meci deosebit de echilibrat în care ambele echipe a prezentat cele mai bune garnituri. Multe ocazii de gol la fiecare poartă dar în final s-au impus ceferiştii prin reuşita lui Lucian Burlacu în minutul 84.

Au jucat:

Rapid CFR: Pascal – Sevaciuc, M. Ciobanu, V. Murariu, C. Munteanu, Spătar, Romaniuc, Stamate, Burlacu, Bejinariu, Turineac. Au mai jucat: Hulubă, Grigorean, Pînzaru şi Răuţ.

Gura Humorului: Negrea – Grosu, Neagoe, Piticariu, Beleca, Gafiţa, Bernic, Tanasă, Ioniţă, Cocar, Căinari. Au mai intrat: Macovei, Obreja, Morari. (M.M.)

Trei puncte mari pentru dorneni

Zimbrul Siret – Dorna Vatra Dornei 1 – 3 (0 – 1)

S-au întâlnit două echipe care practică acelaşi stil de joc şi care sunt alcătuite din jucători experimentaţi la care primează tehnicitatea. Deşi au aliniat cea mai bună formaţie, gazdele n-au reuşit să facă faţă ritmului impus de echipa lui Iliuţă Groza, în care s-au remarcat Szekely, Iuga, D. Bostan şi Vizitiu. Au jucat formaţiile:

Zimbrul: Bejenariu – Herman, Zus, Melniciuc, Popoiu, Platon, Tcaci, Olaru, Tarlan, Luchian, Pîrlog. Au mai intrat: Tcaciuc, Harasemiuc, Maftei şi Şoiman.

Dorna: Brandabura – Szekely, Iuga, Melinte, Boancheş, Atofanei, Vizitiu, Tifui, Nemeş, D. Bostan, Kasper. Au mai intrat: Stan şi I. Groza.

Golurile au fost înscrise de Luchian (68) respectiv Kasper (28), D. Bostan (58, 66).

Partida a fost bine arbitrată de suceveanul Cătălin Ariciuc. (M.M.)

Hattrick-ul lui Bodîrlău a fost decisiv

Bucovina Bădeuţi – Avîntul Todireşti 3 – 0 (1 – 0)

Au învins „juniorii” lui Vichente Popescu la un scor de forfait prin golurile înscrise în minutele 27, 51 şi 86 de Bodîrlău, un fotbalist de 40 de ani! La gazde au jucat şi câţiva fotbalişti mai „tineri”. În urma acestui rezultat gazdele au urcat pe locul şase al clasamentului. Gazdele au evoluat din minutul 29 cu un jucător în minus, Vali Gavriliuc fiind eliminat după ce a primit în două rânduri cartonaşul galben.

Au evoluat următoarele garnituri:

Bucovina: Dumitriu – D. Tătar, Gh. Tătar, Vali Gavriliuc, Hunceac, Huţanu, M. Gavriliuc, Vasile Gavriliuc, Bodîrlău, Podariu, Nistor. Au mai intrat: Strufanga, Petrescu, Roşu şi Valentin Gavriliuc.

Avîntul: Bordianu – Tabarcea, A. Tcaciuc, Săvuţ, Brăescu, Seserman, Balint, Cobeli, A. Grosu, Ungureanu, Căşvănean. Au mai intrat Rotar, C. Tcaciuc, Avramuţoaie şi Balan.

Bun arbitrajul humoreanului Vasile Păduraru.

Fotbal

S-a tras la sorţi programul sferturilor

Luni, 1 octombrie 2007, la sediul AJF Suceava s-a întrunit Biroul de urgenţă al AJF-ului la care au participat preşedintele Aurel Daicu, vicele Constantin Gheghi şi trezorierul Anton Buruiană. Au fost stabilite echipele calificate în Cupa României şi programul meciurilor din sferturile de finală a fazei judeţene.

La tragerea la sorţi s-a avut în vedere ca echipele de categorie inferioară şi cele mai slab clasate în Liga a IV-a să joace pe teren propriu. Iată programul meciurilor:

Avântul Volovăţ – Cetatea II Suceava Arbore

Inter Capu Câmpului – Juventus II Fălticeni

Bradul Vama – Florconstruct Pătrăuţi

Zimbrul Siret – Bradul Putna

Jocurile se vor disputa miercuri, 17 octombrie 2007, orele 16. Baremurile de arbitraj vor fi stabilite la nivelul Ligii a IV-a.