joi, 6 decembrie 2007

UCM Resita a invins Suceava

UCM Reşiţa - CS Universitatea Bucovina Suceava 25-21 (13-11)

Într-o partidă în devans din etapa a XII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, UCM Reşiţa a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia Universitatea Bucovina Suceava. Elevii antrenorilor Aihan Omer şi Gligore Czari au avut mult de furcă în prima repriză, în care oaspeţii au condus chiar şi la diferenţă de patru goluri (4-8, în minutul 14; 5-9, în minutul 17; 6-10, în minutul 18). Ucemeriştii şi-au revenit însă spre finalul primei reprize, reuşind şapte goluri consecutive, astfel că scorul a devenit 13-10 pentru UCMR, de la 10-6 pentru Bucovina Suceava. În partea a doua a întâlnirii, handbaliştii reşiţeni s-au desprins la şapte goluri, scor 22-15, în minutul 50, o diferenţă suficient de liniştitoare pentru ca UCMR-ul să îşi treacă în cont o victorie, foarte importantă pentru moralul echipei, în perspectiva dificilei confruntări cu Dinamo Baumit Bucureşti, din ultima etapă a turului Ligii Naţionale.

Au arbitrat Horaţiu Belu şi Viorel Dobre, ambii din Bucureşti.

UCMR: Ionescu, Antonaru - Irimescu (9 goluri), Pasici (8), Grozăvescu (3), Vaidasigan (2), Cuciula (1), Pancu (1), Tucanu (1), Rohozneanu, Butulija, Ciubotariu, Kovacevici, Pârvan. Antrenori: Aihan Omer şi Gligore Czari.
Suceava: Andrei, Pralea - Bibirig (5), Gavriloaia (5), Mitrea (3), Adomnicăi (2), Ţuţu (2), Ignat (2), Tcaciuc (1), Chiruţ (1), Zvanciuc, Bursuc, Dospinescu, Brădăţan. Antrenori: Petre Ghervan şi Florin Leuciuc.

În ultima etapă a turului Ligii Naţionale de handbal masculin, UCM Reşiţa va juca duminică, 9 decembrie, la Buzău, cu Dinamo Baumit Bucureşti. Partida va începe la ora 11 (înregistrare Sport.ro, ora 12.30) şi va fi arbitrată de Ionuţ Marta şi Ştefan Hendrea, ambii din Baia Mare.