luni, 10 decembrie 2007

Universitatea a cedat în faţa campioanei

HCM Constanţa a făcut la Suceava cel mai bun meci din tur

• În ultima etapă din turul Ligii Naţionale de Handbal, CS Universitatea Suceava a pierdut pe teren propriu în faţa campioanei României, HCM Constanţa, scor 28-30 (13 - 16)

Ieri, în ultimul meci din tur, dar şi din 2007, echipa locală CS Universitatea Suceava a fost învinsă pe teren propriu de campioana en-titre, HCM Constanţa, scor final 28 – 30.
Deşi îşi doreau foarte mult victoria în această întâlnire, studenţii nu au putut trece de o echipă a Constanţei care a făcut cel mai bun meci din tur la Suceava.
Partida a început într-o notă de tensiune şi echilibru, cele două echipe nereuşind să se desprindă la mai mult de două goluri.

Bibirig, accidentat.
Din păcate, după numai 15 minute de joc, Universitatea rămâne fără cel mai bun om al său, Leonard Bibirig, cel care a suferit o ruptură musculară în zona inghinală şi nu a mai putut continua meciul.
Fără Bibirig, apărarea universitarilor este parcă mai vulnerabilă, lucru de care profită din plin experimentaţii jucători de la Constanţa, astfel că la pauză oaspeţii intră la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 13 – 16.
Începutul reprizei secunde aparţine oaspeţilor, care cu ajutorul intervenţiilor foarte bune ale portarului naţionalei, Ionuţ Stănescu, se distanţează la cinci goluri. În minutul 35, tabela arăta scorul de 14 la 19.
Elevii lui Petru Ghervan şi Leonard Bibirig încearcă să recupereze din diferenţă, dar în următoarele 10 minute oaspeţii reuşesc să menţină avantajul, după ce au reuşit să marcheze chiar şi în patru jucători.
Sucevenii reuşesc totuşi să se apropie la două goluri în minutul 54, 23 – 25, scor ce anunţa un final nebunesc de joc. Din păcate, studenţii au şansa să vină la un singur gol în urma Constanţei, dar lipsa de concentrare şi greşelile individuale nu le permit acest lucru, meciul încheindu-se la scorul de 28 – 30 în favoarea HCM-ului, care prin această victorie urcă pe locul patru şi se menţin în lupta pentru titlu.

Ghinion.
„Din păcate am avut ghinionul să jucăm cu campioana României tocmai în momentul în care şi-a regăsit ritmul, după un început slab de campionat. Lipsa lui Bibirig din teren, dar şi greşelile individuale, în apărare şi atac, au făcut să trecem peste o victorie în premieră în faţa campioanei României. În ciuda acestor două puncte pierdute am reuşit să ne îndeplinim obiectivul pentru turul de campionat, adică să terminăm în primele şase echipe, şi asta deşi prima parte a campionatului a fost una foarte dificilă”, a declarat antrenorul Universităţii, Petru Ghervan.
După 13 meciuri disputate în acest tur de campionat, sucevenii au reuşit să acumuleze 15 puncte şi ocupă poziţia a şasea în clasament, la un punct diferenţă de următoarele două clasate, Dinamo Bucureşti şi Minaur Baia Mare.

Altercaţii între suporteri şi forţele de ordine

Din păcate, spectacolul sportiv din teren a fost umbrit pe alocuri de câteva altercaţii între galeria oaspeţilor şi forţele de ordine, dar şi între cele două galerii.
Puşi pe scandal încă de la început, suporterii Constanţei au fost la un pas să-l lovească pe arbitru, după ce a acesta a eliminat un jucător din tabăra HCM-ului pentru proteste.
Poliţiştii comunitari şi jandarmii au intervenit pentru a calma situaţia, dar totul s-a transformat într-o încăierare între aceştia şi fanii campioanei.
Totuşi, situaţia s-a calmat destul de repede şi jocul a putut continua.
Momentul de linişte a ţinut doar până la pauză, atunci când constănţenii au năvălit în teren pentru a se lua la bătaie cu galeria Universităţii.
Din fericire, acest conflict spontan nu a luat amploare, forţele de ordine intervenind pentru a calma spiritele.
Conform organizatorilor meciului de ieri, suporterii de la malul mării au venit fără să anunţe pe nimeni, aşa cu era normal conform regulamentului FRH, care stipulează faptul că o echipă vizitatoare trebuie să anunţe cu şapte zile înainte dacă vine cu suporteri, tocmai pentru a se lua măsuri suplimentare de securitate.

7. Dinamo Baumit Bucureşti 13 7 0 6 367 – 360 14
8. Minaur Baia Mare 13 6 2 5 366 – 361 14
9. CSM Medgidia 13 6 1 6 364 – 368 13
10. CSM D&C Oradea 13 4 2 7 358 – 375 10
11. CS Univ. Poli. Timişoara 13 5 0 8 324 – 329 10
12. Energ. Pandurii Tg. Jiu 13 5 0 8 333 – 353 10
13. Uztel Ploieşti 13 2 0 11 316 – 378 4
14. Romvag Caracal 13 0 0 13 307 – 389 0