luni, 31 martie 2008

Sucevenii se menţin pe loc de cupă europeană

Handbal

Ieri, în cea de a 21-a etapă din Liga Naţională de Handbal, echipa CS Universitatea Suceava a reuşit să se impună pe teren propriu în faţa celor de la CSM Oradea, scor final 32 – 26, după ce la pauză tabela arăta 16 – 12. Cu toate că universitarii întâlneau antepenultima echipă din primul eşalon, iubitorii handbalului au umplut din nou sala Liceului cu Program Sportiv, încurajându-şi favoriţii pe durata celor 60 de minute. Aşa cum se aşteptau, sucevenii au primit o replică foarte bună, mai ales în prima repriză, când jocul a fost echilibrat mai tot timpul. Cu toate că au ratat trei aruncări de la 7 metri, elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au reuşit să se desprindă la două şi mai apoi la patru goluri în minutul 23, când tabela arăta scorul de 12 – 8. Cu un joc în viteză, foarte asemănător cu cel al sucevenilor, oaspeţii s-au apropiat la numai un gol după trei reuşite consecutive, dar ultimele două minute au aparţinut studenţilor, care au intrat la vestiare cu un avantaj de patru goluri, 16 – 12. Universitarii au revenit în teren parcă mult mai motivaţi, fapt ce s-a văzut mai ales în apărare, acolo unde a contribuit decisiv în mai multe rânduri prin intervenţii salvatoare şi portarul Iulian Andrei. Primele zece minute ale reprizei a doua aparţin sucevenilor, care îşi măresc avantajul la nouă goluri, după ce reuşesc să înscrie de şase ori, faţă de numai o reuşită de partea orădenilor, acesta fiind şi momentul decisiv al meciului, scor 22 – 13, în minutul 39. În concordanţă cu jocul din teren, Universitatea controlează jocul, distanţându-se chiar şi la 11 goluri, cea mai mare diferenţă din meci. În ultimele cinci minute, pe fondul unei relaxări din tabăra suceveană, oaspeţii reuşesc să micşoreze din diferenţă, dar deja partida era jucată, scor final 32 – 26.

Antrenorul Ghervan, mulţumit de joc şi rezultat

Cu ajutorul celor două puncte câştigate ieri, studenţii îşi păstrează în continuare poziţia a cincea în clasamentul primului eşalon, loc ce la finalul campionatului le-ar asigura participarea într-o cupă europeană. „Sunt foarte mulţumit de acest rezultat şi sper ca evoluţia noastră să fie în continuare pe o curbă ascendentă deoarece mai avem de disputat câteva meciuri foarte dificile. După un început în care au fost superficiali mai ales la finalizare, jucătorii noştri au reuşit să-şi revină singuri şi să trateze jocul cu maximă seriozitate, mai ales în apărare”, a declarat la finalul meciului antrenorul Petru Ghervan. În etapa viitoare, Universitatea va avea o deplasare dificilă la HC Odorhei.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. Steaua MFA Bucureşti 21 17 1 3 693 – 588 35
2. Ştiinţa Municipal Bacău 21 12 6 3 670 – 622 30
3. HCM Constanţa 21 12 4 5 608 – 547 28
4. UCM Reşiţa 21 14 1 6 660 – 607 28*
5. CS Universitatea Suceava 21 11 3 7 627 – 580 25
6. Minaur Baia Mare 21 11 3 7 617 – 593 25
7. CSM Medgidia 21 11 2 8 614 – 602 24
8. HC Odorhei 21 10 3 8 584 – 593 23
9. Dinamo Baumit Bucureşti 21 10 0 11 594 – 589 20
10. Energ. Pandurii Tg. Jiu 21 9 0 12 557 – 569 18
11. CS Univ. Poli. Timişoara 21 8 0 13 508 – 530 16
12. CSM D&C Oradea 21 6 3 12 585 – 611 15
13. Uztel Ploieşti 21 3 0 18 519 – 639 6
14. Romvag Caracal 21 0 0 21 497 – 663 0