luni, 17 septembrie 2007

Victorie istorică în faţa celor de la Dinamo

• În prima etapă a actualei ediţii de campionat CS Universitatea Suceava – Dinamo Bucureşti 32-31 (15-17)

Echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava a debutat în noul sezon al Ligii Naţionale cum nu se putea mai bine, cu o victorie în faţa celor de la Dinamo Bucureşti, prima din istoria întâlnirilor cu gruparea din capitală. Deşi au fost conduşi mai bine de o repriză, studenţii au avut un final de joc foarte bun, câştigând cele două puncte puse în joc cu trei secunde înainte de fluierul final. Fără Leonard Bibirig în teren, universitarii au început acest meci hotărâţi să facă o figură frumoasă în faţa unei echipe mult mai titrate. După câteva nesincronizări, atât în atac, cât şi în apărarea suceveană, oaspeţii s-au distanţat la trei goluri după opt minute de joc. Studenţii au revenit după ce portarul Bogdan Pralea a avut două intervenţii salvatoare şi au egalat situaţia pe tabelă în minutul 13, scor 6 – 6. Deşi erau în superioritate numerică universitarii au greşit de mai multe ori la finalizare, permiţându-le dinamoviştilor să se ducă la patru goluri în faţă, astfel că în minutul 19, tabela arăta scorul 8 – 12, această diferenţă menţinându-se mai bine de şapte minute. Pe finalul reprizei, tinerii handbalişti sucevenii au reuşit să reducă din diferenţă, intrând la vestiare când mai aveau doar două goluri până la egalare, scor 15 – 17. Simţind că pot forţa mai mult, elevii antrenorului Petru Ghervan au făcut o repriză secundă mult mai bună şi au reuşit să egaleze în minutul 44 şi chiar să preia conducerea trei minute mai târziu, scor 25 – 23. Din păcate, universitarii au ratat trei atacuri consecutive şi s-au văzut din nou conduşi la unu si apoi două goluri. Încurajaţi frenetic de spectatorii ce au umplut sala Liceului cu Program Sportiv, studenţii au restabilit din nou echilibrul cu opt minute înainte de final, 27 – 27. Finalul meciului a fost unul de infarct, dar până la urmă s-a terminat cu bine, după ce în ultimul minut sucevenii au reuşit două goluri, ultimul prin Adomnicăi, care a reuşit să bage mingea în poarta adversă când mai erau trei secunde de joc, scor final 32 – 31.

• Etapă cu mai multe surprize în Liga Naţională de Handbal

„Mă bucur că am început acest campionat cu o victorie în premieră în faţa unei echipe de calibru, aşa cum este Dinamo Bucureşti. În jocul nostru din teren s-a văzut clar faptul că dorim mai mult de la acest campionat, sportivii noştri dând dovadă de profesionalism în evoluţia pe care au avut-o. Foarte mult a contat şi pregătirea acestei întâlniri, Leonard Bibirig având un mare merit aici, el fiind cel care cunoaşte foarte bine jocul echipe pentru care a evoluat până în acest an. Jucătorii noştri au muncit până în ultima secundă, făcând faţă cu brio unei formaţii ce a investit foarte mult în transferuri, dar a pierdut un jucător foarte important, Leonard Bibirig. Aşa cum am mai spus, în acest campionat vom aborda toate meciurile la victorie, pentru a acumula punctele necesare îndeplinirii obiectivului”, a declarat după meci antrenorul Petru Ghervan. În următoarea etapă, echipa locală va evolua joi după masă la Timişoara şi vor reveni pe teren propriu abia pe 3 octombrie, când vor întâlni o altă formaţie din elita handbalului românesc, Steaua Bucureşti. Victoria echipei universitare nu a fost singura surpriză din prima etapă, nou promovatele CSM D&C Oradea şi HC Odorhei trecând de Medgidia şi Târgu Jiu, în timp ce băcăuanii au remizat acasă cu Baia Mare. Iată şi rezultatele complete:
Uztel Ploieşti HCM Constanţa 26-20 (13-7)
CSM D&C Oradea – CSM Medgidia 33-26 (15-10)
HC Odorhei – Energia Pandurii Tg. Jiu 29-24 (16-13)
Ştiinţa Municipal Dedeman Bacau- HC Minaur Baia Mare 27-27 (15-13)
Romvag Caracal – Steaua MFA Bucureşti 20-31 (11-16)
UCM Reşiţa Univ. – HCM Poli Izometal Timişoara 32-25 (15-13).

7 Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău 1 0 1 0 27 27 1
8 Minaur Baia Mare 1 0 1 0 27 27 1