luni, 26 noiembrie 2007

Fotbal. Liga a III-a >> Cetatea – campioană de toamnă

Sport

Politehnica Galaţi – Cetatea Suceava 0 – 0

cetateaCetatea a încheiat turul ediţiei 2007-2008 din Liga a III-a cu o remiză obţinută pe terenul uneia dintre echipele bune din Seria I, Politehnica Galaţi.

Disputată sâmbătă, pe stadionul “Dunărea” din Galaţi, întâlnirea dintre cele două formaţii a fost una specifică finalurilor de sezon. Puţine faze de poartă şi un joc anost în ansamblu. La calitatea meciului a contribuit negativ şi gazonul, care a fost unul greoi.

Gazdele au dat în permanenţă impresia că se mulţumesc şi cu un rezultat de egalitate în faţa elevilor lui Marian Pană. Tehnicianul sucevean a utilizat la Galaţi următorul “11”: Roheţki – Halip, Nicolau, Streinu, Leuciuc – Celpan, Onciu, Mitruc, Cojenel – Dicher, Homneac. În partea secundă a meciului, la Cetatea au mai evoluat Apetri şi Iordache.

După 17 etape de campionat, gruparea suceveană este pe prima poziţie în clasamentul Seriei I, având un avans de 10 puncte faţă de ocupanta locului secund, Pambac Bacău.

Vineri, 23 noiembrie, la Federaţia Română de Fotbal a avut loc o şedinţă în urma căreia s-a decis ca etapele 18 şi 19 să nu se mai joace în acest an. Dacă hotărârea federalilor va rămâne valabilă, fotbaliştii galben-albaştri vor intra în vacanţă, următorul meci oficial fiind programat pe 29 februarie 2008.

Juventus Fălticeni – Laminorul Roman 3 – 2

Vineri, Juventus Fălticeni a câştigat duelul cu Laminorul Roman, scor 3-2, asigurându-şi trei puncte importante, care au propulsat formaţia antrenată de Ovidiu Murariu până pe locul 13.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 7, prin Drugă, care a înscris cu un şut plasat de la marginea careului de 16 metri, dar alb‑negrii au revenit repede pe tabela de marcaj. Şuleru a restabilit egalitatea în minutul 24 cu un şut pe sub portarul romaşcanilor, din interiorul careului de 16 metri. Cu toate acestea, cei care aveau să intre în avantaj la vestiare au fost fotbaliştii de la Laminorul. Oaspeţii au reuşit să puncteze prin Sofronie, în minutul 43.

Imediat după reluarea jocului, Gabi Şuleru a marcat pentru 2-2, în urma unui penalti. Cel care avea să decidă soarta partidei a fost golgheterul Andrei Ailenei. Matei a executat bine o lovitură liberă, iar căpitanul fălticenenilor a reluat în plasa porţii adverse, din 6 metri. Pentru Juventus au evoluat: Mihai – Matei, Munteanu, Berezoschi, O. Bosancu, Pantea, Cozma, Fl. Pânzariu, Tomescu, Şuleru, A. Aileni. Au mai jucat: Ciocârlan, Bijec, Craiu.

Ceahlăul II Piatra Neamţ – CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc 2 – 0

Revenită după 17 ani în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării, CSM Rarăul a terminat turul de campionat pe penultimul loc al clasamentului. Dacă la început întreaga suflare fotbalistică din Câmpulung Moldovenesc privea cu mare încredere accederea favoriţilor în Liga a III-a, în doar câteva luni lucrurile au luat o turnură negativă. Consecinţa? CSM Rarăul se află pe loc retrogradabil, iar dacă în această iarnă lotul de jucători nu va fi completat şi clubul nu va primi un ajutor financiar, atunci sunt toate premisele ca la finalul campionatului echipa de la poalele Rarăului să revină în Liga a IV-a.

În ultimul meci al turului de campionat, CSM Rarăul s-a înclinat în faţa “satelitului” Ceahlăul II, scor 0-2. Oaspeţii au evoluat destul de curajos şi au avut chiar ocazia să înscrie, dar Gherine, Iftimie sau Sârbu nu au profitat. Nemţenii au punctat prima dată în minutul 20, când Chiriac a speculat o gafă a apărării câmpulungene.

Chiar dacă au avut o prestaţie curajoasă la Piatra Neamţ, fotbaliştii câmpulungeni au fost nevoiţi să se recunoască învinşi în confruntarea cu Ceahlăul II. Gazdele au deschis scorul în minutul 20 prin Chiriac, după o greşeală de începători a apărătorilor de la Rarăul. Scorul final a fost stabilit de Bănuţă, în ultimele minute ale întâlnirii. Antrenorii Mândrilă şi Popescu i-au trimis în teren pe Axinte – Ilie, Paraschiv, Marfici – Roxandari, Cojocaru, Plecanciuc, Sârbu, Mândrilă – Gherine, Lazăr. Au mai intrat Andriuc, Iftimie şi Costan.