luni, 5 mai 2008

CSM Bucovina Suceava cedează în faţa celor de la Olimpia Bucureşti

În ultima etapă a turneului play-out al Diviziei Naţionale de rugby, CSM Bucovina Suceava a primit pe stadionul “Unirea” vizita liderului acestei serii Olimpia Bucureşti. Deşi pentru suceveni partida nu avea o importanţă deosebită, gruparea pregătită de antrenorul Constantin Vlad fiind deja salvată de la retrogradare, meciul a fost deosebit de animat aşa cum au fost toate partidele disputate de suceveni în acest sezon.

Mai tineri şi mai inspiraţi decât jucătorii suceveni, bucureştenii au dechis scorul în chiar minutul 8 al jocului, eseul marcat fiind şi transformat. Până la pauză, chiar dacă au dominat jocul în mare parte, gazdele nu au reuşit decât să reducă din handicap printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Ignea. De remarcat este şi faptul că la finele reprizei sucevenii au evoluat în 15, Stângu fiind eliminate temporar.

La doar 4 minute de la reluare, CSM Bucovina Suceava a izbutit şi ea o încercare de penalitate după o acţiune foarte bună pe înaintare. Eseul a fost transformat de Ignea şi gazdele au preluat conducerea pe tabela de marcaj cu scorul de 10-7. Bucuria sucevenilor a durat doar 16 minute, cei de la Olimpia Bucureşti reuşind să culce balonul în terenul de ţintă sucevean.

La scorul de 15-10 în favoarea oaspeţilor sucevenii au pus presiune pe adversarii lor dar nu au izbutit să mai marcheze, mai mult chiar Flutur fiind eliminat în minutul 75. Păcat că formaţia suceveană nu a reuşit să ofere antrenorului ei Constantin Vlad o victorie de ziua lui, însă acest sezon a fost unul dintre cele mai bune din ultimii ani pentru CSM Bucovina. Îi urăm şi noi “La Mulţi Ani!” şi sănătate antrenorului Constantin Vlad şi multă baftă formaţiei sucevene în viitorul sezon în Divizia Naţională.

CSM Bucovina Suceava: Şt.Rusu, Pascari, Patenschi, Teodorovici, Preutescu, Stângu, Nichiforiuc, Bortă, Bursuc, Conache, Flutur, Opariuc, Soloniuc, Drelciuc, Ignea. Au mai jucat: Lupei, Creţuleac, Tuchlei, Zup.

Rezultate consemnate în etapa a X-a a tureului play-out: CSM Bucovina Suceava – Olimpia Bucureşti 10-15, Griviţa Roşie – Poli Iaşi 0-24, CFR Braşov – Rulmentul Bârlad 11-3. Au retrogradat CFR Braşov şi Griviţa Roşie.