luni, 22 septembrie 2008

Timisoara a invins la Iasi, Olimpia fara bonus pe Suceava, Steaua, Baia Mare si Dinamo au castigat cu maximum de puncte

Etapa I a Diviziei Nationale a adus astazi cateva rezultate interesante. Pe langa succesul Farului cu U Cluj pe care l-am vazut la TVR2, 36-15, cea mai interesanta partida s-a jucat la Iasi, unde Poli a pierdut acasa cu Timisoara.
Dupa ce a condus cu 8-5, Iasiul s-a vazut invinsa cu 8-18, ratand astfel si bonusul defensiv. Nici Timisoara nu a luat bonus ofensiv, insa ce mai conteaza pentru ei. In Bucuresti, Olimpia a trecut greu de Suceava, 27-16, dupa ce la pauza scorul era doar 11-10, ratand si ea bonusul pentru ca a marcat doar 2 eseuri. Scorul etapei l-a facut Dinamo, 90-0 la Brasov, urmat de Baia Mare, 64-6 la Barlad, si Steaua, 40-11 cu Cleopatra, toate victoriile fiind cu bonus. Baia Mare a avut insa doar 7-6 la pauza de la Barlad!
In clasament in cele doua Serii dupa aceasta Etapa I conduc Dinamo, respectiv Baia Mare. Etapa a II-a se joaca pe 27 septembrie.

Farul a deschis balul in aceasta Etapa I, 36-15 cu Cluj, iar el a fost continuat cu celelalte 5 partide disputate de la ora 14:00 si 16:00. Marea surpriza a venit de la Iasi.

Poli pornea favorita in fata celor din Timisoara, insa eliminarea lor din Cupa de Grivita de acum cateva saptamani era un serios avertisment pentru gazde. Iar Poli s-a vazut condusa cu 5-0, reusind cu greu sa faca 8-5 pentru ea. De aici insa s-a "rupt filmul" si Timisoara a marcat punct dupa punct, castigand cu 18-8. "Au fost mai buni. Noi am gresit mult si am pierdut", a recunoscut antrenorul iesean Constantin Verives. Echipa sa nu a luat nici macar punctul bonus defensiv, pierzand la peste 7 puncte diferenta, la fel cum Timisoara nu a luat bonusul ofensiv pentru ca nu a inscris 4 eseuri.

Tot un meci fara bonus s-a jucat in Bucuresti, unde Olimpia a infruntat pe Bucovina Suceava. La pauza scorul a fost strans, 11-10 pentru Olimpia, insa in partea a doua gazdele au reusit sa se desprinda si au castigat cu 27-16. Olimpia nu a inscris decat 2 eseuri, Suceava marcand si ea unul, iar punctelor au venit din penalitati. In aceste conditii nu se acorda nici un bonus in acest meci. Partida a avut si 3 cartonase galbene, unul la Olimpia si 2 la Suceava.

Scorul etapei s-a consemnat la Brasov. Campioana Dinamo a facut instructie cu brasovenii si le-a administrat un sec 90-0, ratand de putin suta. Evident ca aici s-a luat bonus ofensiv. Vicecampioana Steaua s-a impus si ea cu bonus, trecand cu 40-11 de Cleopatra. Jocul stelistilor nu a fost insa unul stralucit, tinerii jucatori care au evoluat in conditiile absentei celor plecati in turneu cu nationala debutand cu ceva trac.

O mare surpriza era cat pe ce sa se produca la Barlad. Baia Mare conducea la pauza doar cu 7-6 si gazdele isi faceau sperante la macar un punct bonus. Antrenorul Eugen Apjock a stiut insa sa-si motiveze elevii la cabine, a facut 5 schimbari si in repriza a doua scorul s-a urcat la 64-6, venind si bonusul ofensiv.

Aceasta a fost asadar Etapa I a Diviziei Nationale. 4 victorii cu bonus ofensiv, Dinamo, Farul, Baia Mare si Steaua, plus doua victorii fara bonus, Timisoara si Olimpia. In clasamentul Seriei I conduce Dinamo la egalitate de puncte cu Farul, urmata de Olimpia, iar in cel al Seriei a II-a este lider Baia Mare la egalitate cu Steaua, urmata de Timisoara. Cluj, Suceava, Brasov, Barlad, Iasi si Cleopatra sunt echipele cu 0 puncte dupa aceasta runda.

Etapa a II-a se joaca sambata, 27 septembrie. Meciul televizat pe TVR2 va fi Steaua - Barlad, ora 11:00, in timp ce partide interesante se anunta Cluj - Olimpia, Cleopatra - Timisoara si Baia Mare - Iasi. Dinamo are meci acasa cu Suceava iar Farul merge in deplasare la Brasov.