luni, 15 octombrie 2007

HANDBAL » UNIVERSITATEA SUCEAVA – PANDURII TG. JIU 33-27 » Victorie prea lejeră pentru handbaliştii suceveni

Sport

Victorie prea lejeră pentru handbaliştii suceveni

CS UNIVERSITATEA SUCEAVAHandbaliştii suceveni au înregistrat a treia victorie în campionatul Ligii Naţionale învingând cu 33 – 27 Pandurii Tg Jiu. Universitatea a urcat astfel, după cinci etape, pe locul 5 în clasament, o poziţie mai jos de Steaua.
Din tribune, meciul elevilor lui Petru Ghervan şi Leonard Bibirig, a părut lejer, sucevenii zburdând practic în primele 15 minute când tabela arăta un elocvent 13-7. A fost un prim sfert de oră când gazdele au jucat aşa cum s-au obişnuit spectatorii veniţi la Liceului cu Program Sportiv, adică sigur şi în viteză. Simţind poate că ieri au fost mai buni ca oltenii, gazdele s-au relaxat şi le-au permis oaspeţilor să-şi facă jocul, să înscrie, şi să le stea în coastă restul partied la o diferenţă de 5 goluri, până la sfârşitul primei reprise. Pauza i-a găsit pe suceveni cu acelaşi avantaj, scor 18-13, dar şi pentru că portarii Iulian Andrei şi Bogdan Pralea au reuşit să apere, 2 atacuri şi o lovitură de la 7 metri.

Bursuc înscrie primul gol al sucevenilor din repriza secundă, pornită de gazde în aceeaşi ţinută “lejeră” de meci. La 20-15 pentru Universitatea, Leonard Bibirig saltă cu mult calitatea prestaţiei băieţilor lui şi înscrie de trei ori, şi tot el pune pieptul înainte la un atac al Pandurilor. Astfel, în minutul 40, sucevenii conduc la 8 puncte, cea mai mare diferenţă de pe parcursul meciului, 25 – 17. Cu o prestaţie bună a portarilor, cu Gavriloaia în poftă de gol şi cu Chiruţ a cărui braţ devine tot mai puternic, cu “Bibi” care şi-a tras echipa în sus de câte ori a fost nevoie Universitatea Suceava a învins Lignitul Pandurii Tg. Jiu, cu scorul 33-27 şi raportează 7 puncte acumulate din 5 meciuri. Cei mai buni marcatori : Gavriloaia (7), Bibirig şi Chiruţ (6)

Etapa viitoare, sucevenii pleacă la Medgidia.

“Poneiul” de la Tg Jiu

O impresie deosebită a făcut publicului sucevean Adrian Enache, decarul formaţiei Pandurilor, care a avut greaua misiune de a-l ţine departe de semicerc pe Leonard Bibirig. Grea, într-adevăr, când Enache măsoară cam 1,60 m, iar Bibi peste 1, 80 şi din delicateţe, nu comparăm şi gabaritul celor doi jucători. În ciuda acestor diferenţe, “poneiul” oltean şi-a făcut treaba cu success, chiar dacă în anumite faze semăna cu un ursuleţ Koala strângând în braţe un eucalipt. Prezent peste tot, el a fost cel mai bun jucător al oaspeţilor, îndeplinindu-şi cu success şi misiunea de marcaj a masivului antrenor jucător al sucevenilor care a marcat doar de şase ori.

“Felicitări pentru victorie, dar astea sunt doar pentru azi”

A declarat directorul tehnic al Universităţii Suceava, la conferinţa de presă de după meci. Petru Ghervan s-a entuzismat foarte scurt timp pentru cele 2 puncte câştigate ieri de elevii săi. “Bibirig a fost cel care a scos echipa din impas atunci când a trebuit. Restul au jucat aşa cum trebuie, doar primele 15 minute şi deşi tabela a arătat la final o diferenţă de 7 goluri, este peste nivelul arătat de Suceava în teren. Felicit însă băieţii pentru victorie, dar astea sunt doar pentru azi. Vine meciul cu Medgidia”, a încheiat el.

Sorin Toacsen, fostul internaţional al României, component sal lotuluui naţional şi cel care pregăteşte de fapt formaţia Pandurii Tg Jiu s-a dovedit politicos,. Cum stă bine unui oaspete. “În teren a existat o singură echipă, a Sucevei. Meciul s-a jucat practic în primele minute când s-a creat diferenţa de 7 goluri” a fost de părere Toacsen. El a acuzat pentru jocul neperformant al echipei sale un “blocaj” psihic, referindu-se probabil la faptul că, având obiectiv anul acesta un loc în primele 8 echipe ale Ligii, handbaliştii olteni n-au reuşit decât o singură victorie.

Campioana, remiză cu nou promovata de la Odorhei

Surpriza etapei a cincea a Ligii Naţionale de handbal a fost cea din urma meciului HC Odorhei – HCM Constanţa. Prima formaţie, nou promovată anul acesta, şi lideră până ieri, a clasamentului a remizat 25-25 cu campioana României. Semn că acest campionat nu seamănă cu niciunul de până acum, că cei mari nu mai par atât de mari, iar cei mici nu sunt deloc mici, nici Dinamo şi Steaua n-au strălucit în meciurile de ieri. Ambele formaţii au obţinut victoria, dar numai la un punct diferenţă şi se pare că au fost meciurile portarilor, pentru că s-au marcat puţine goluri. Dinamo a învins acasă pe Minaur Baia Mare cu 24 -23, iar Steaua a bătut Izometal Timişoara în Banat, cu 21-20.

7.CSM D&C Oradea 5 2 1 2 146 143 5

8.Minaur Baia Mare 5 1 2 2 132 142 4