joi, 20 decembrie 2007

Fotbal. Liga a IV-a- Retrospectiva turului

Sport

Rapid CFR Suceava – liderul iernii

Meciurile etapei a XV-a, ultima a turului de campionat în Liga a IV-a, s-au desfăşurat sâmbătă, 17, şi duminică, 18 noiembrie. Sâmbătă, în prologul etapei, a avut loc derbiul turului, meci în care s-au întâlnit ocupantele locurilor I şi II după 14 etape, două echipe care s-au aflat în permanenţă pe podium pe tot parcursul turului. Pe stadionul „1 Mai” din Iţcani s-au aflat faţă în faţă Rapid CFR Suceava (locul II în clasament) şi Cetatea II Suceava Arbore (locul I). La sfârşitul celor 90 de minute, 2-0 (0-0), la capătul unei partide cu final dramatic, succes important pentru feroviari. Cele două formaţii au jucat un fotbal de mare angajament, pe un teren greu, acoperit cu zăpadă, cum de altfel vor fi toate terenurile în această ultimă etapă a turului.

Terenul greu a solicitat la maximum forma fizică a jucătorilor, tehnicitatea majorităţii jucătorilor din ambele formaţii fiind undeva în planul doi. S-au întâlnit două echipe valoroase, în care activează numeroşi jucători foarte buni, unii chiar peste nivelul competiţiei. Întâlnirea a fost echilibrată, cu faze de atac de ambele părţi, care i-au remarcat pe ambii portari: Pascal (Rapid) şi Constantin (Cetatea II). Să menţionăm că în minutul 89 scorul era egal 0-0, un scor care mulţumea echipa oaspete, dar survine un henţ clar în careul celor de la Cetatea II, iar penaltiul acordat de arbitrul Silviu Pintea (Fălticeni) este transformat de Marius Ciobanu, care deschide astfel scorul. Un minut mai târziu înscrie şi Stamate pentru 2-0, scor cu care se va încheia partida, prilej pentru iţcăneni de a scanda imnul ceferiştilor „Suntem peste tot acasă, porţile ni se deschid, nu-i echipă mai frumoasă şi iubită ca Rapid”. În urma acestui rezultat, Rapid CFR a egalat la puncte Cetatea II şi cu un golaveraj mai bun, a trecut pe primul loc.

Dornenii au învins cu 3-0 la Moldoviţa pe Foresta prin hattrick-ul lui Cobzariu din minutele 6, 51 şi 89 şi se va clasa pe locul trei al clasamentului, la două puncte în urma liderului.

Final bun de sezon şi pentru Clubul Sportiv Gura Humorului, care a învins cu 4-0 pe CSM Bucovina Rădăuţi, în urma unui joc de bună calitate sportivă, între două echipe care au în componenţă fotbalişti mingicari. Deşi terenul a fost acoperit cu un strat subţire de zăpadă, jucătorii ambelor echipe au stăpânit perfect mingea. Golurile au fost înscrise de Gafiţa, minutul 45, Căinari, minutul 49, Cocar, minutul 53, şi D. Negrea, minutul 74.

Un joc foarte disputat a fost cel dintre Florconstruct Pătrăuţi şi Bradul Putna, joc încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea pătrăuţenilor, prin reuşitele lui Stoian, minutul 16 şi Nicolae Niga, minutul 51.

11. Zimbrul Siret 15 6 0 9 30-36 18p

12. Minerul Iacobeni Ciocăneşti 15 5 1 9 28-49 16p

13. Foresta Moldoviţa 15 4 2 9 11-25 14p

14. Avântul Todireşti 15 3 1 11 18-54 10p

15. Flacăra Roşie Udeşti 15 3 0 12 18-53 9p

16. CSO Viitorul Liteni 15 1 0 14 8-55 3p