miercuri, 19 septembrie 2007

Fotbal. Liga a IV-a - Cetatea II - la prima înfrângere

Sport

Cetatea II Suceava – CSM Dorna Vatra Dornei 2 – 3 (1 – 1)
Fotbal. Liga a IV-a - Cetatea II - la prima înfrângereA fost oarecum un rezultat surpriză, având în vedere că echipa satelit a Cetăţii era neînvinsă până în această etapă. Arbitrul întâlnirii, Gh. Ignărescu a spus: „ A fost o partidă frumoasă disputată într-o totală atmosferă de sportivitate. După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, 1-1, oaspeţii, profitând de faptul că gazdele s-au aruncat în atac şi au neglijat astfel apărarea, au înscris de două ori pe final de meci şi soarta partidei a fost scrisă”. La Cetatea II nu a mai evoluat Tudor Homneac, atacantul care jucase în toate cele 5 partide disputate până acum, dar au debutat brazilienii Tomaz Donizete şi Dimas Braz care s-au descurcat foarte bine. Au jucat formaţiile:
Cetatea II: Constantin – Tomaz, Dimas Braz, Ov. Ciobanu, P. Răzlog, Cerlincă, Apetri, Turliuc, Martinescu, Dovalciuc, Ignătescu. Au mai intrat: Scutelnicu, Crişu şi Patache.
Dorna: I. Marolicaru – Szekely, Melinte, Iuga, Boancheş, Atofanei, Vizitiu, Chira, Nemeş, Kasper, D. Bostan. Au mai intrat: I. Groza şi Tipui.
Golurile au fost marcate de Martinescu (13), Patache (90) respectiv D. Bostan (40), Atofanei (85) şi Chira (88).

Unirea Boroaia – CSM Bucovina Rădăuţi 2 – 1 (0 – 1)
A fost o întâlnire foarte echilibrată, în care oaspeţii şi-au vândut scump pielea. Au început bine partida deschizând scorul chiar din minutul 2 prin Dan Ichim. Gazdele au forţat egalarea pe care au reuşit-o în minutul 65 prin golul lui Ovidiu Pavel. Soarta partidei a fost decisă în minutul 72 când Ionuţ Dârjoancă a adus echipa gazdă în avantaj după ce a executat bine o lovitură de la 11m. Au evoluat echipele:
Unirea: Apetri – Pavel, Gaman, Anania, C.Tanasă, B. Tanasă, Niţă, Dârjoancă, Mihăilă, Vasiliu, Nistor. Au mai jucat Botuşanu, Bâgu, Vicu şi Cristea.
Bucovina: Luca – Martiniuc, Paşa, Cojocari, Zaharia, Ilisoi, Ichim, Şorodoc, Pintescu, Grosu, Surdu. Au mai evoluat: Dângoi şi Casandra.

CSO Viitorul Liteni – CS Gura Humorului 0 – 4 (0 – 0)
Gazdele rămân o echipă ambiţioasă, care luptă mult deşi se află într-o postură incomodă în clasamentul Ligii a IV-a. Echipa din Liteni a jucat destul de bine în prima repriză, când s-a apărat eficient. Au învinşi abia în minutul 55, după care în formaţie au fost introduşi juniorii şi meciul era deja jucat. Să remarcăm observaţia din foaia de arbitraj a centralului Florin Bilouseac, cel care a oficiat meciul:” Este de admirat efortul echipei organizatoare de a schimba impresia urâtă faţă de jocurile anterioare disputate pe teren propriu. Întâlnirea s-a disputat într-o totală atmosferă de sportivitate şi fair-play”. Pentru Viitorul au jucat: Zaharia – Dascălu, Roată, D. Maranda, Maniliuc, Parasca, I. Roman, Onisii, O. Bălan, Zaluschi, Vornicu. Au mai intrat: M. Roman şi P. Onisii.
Golurile humorenilor care au ajuns după acest meci pe primul loc al clasamentului au fost marcate de Dascălu (55) şi un hattrick al lui Răzvan Cocar (76, 90 şi 90+2).

Flacăra Roşie Udeşti – Avântul Todireşti 3 – 0 (1 – 0)
Partidă foarte bună făcută de echipa gazdă care nu a dat nicio şansă adversarilor dominând meciul de la un capăt la celălalt. Jocul a fost lipsit de incidente neplăcute arbitrul arătând doar 3 cartonaşe galbene (2 pentru gazde şi 1 pentru oaspeţi). Golurile udeştenilor au fost marcate de Florin Bai (42), Ostrovan (53) şi D. Roman (65). Au jucat formaţiile:
Flacăra: Bidalan – M.P.Bai, Cojocariu, Tunea, V. Bai, Lazăr, Mleşniţă, Fl. Bai, Ostrovan, Manghiuc, Buziuc. Au mai evoluat: Cernescu, D. Roman, Geosu şi B. Marţolea.
Avântul: Bordianu – N. Grosu, A.Tcaciuc, Brăescu, Târnovan, Ştefancu, Balint, A. Grosu, Anton, Căjvăneanu, C. Tcaciuc. Au mai intrat: Avramuţoaiei, Cobeli şi Rotar.