duminică, 14 septembrie 2008

Etapa 2: CS Universitatea Suceava-U Transilvania Cluj 37-28 (20-14)

CS Universitatea Suceava isi continua parcursul bun din acest sezon.Handbalistii lui Petru Ghervan au invins fara emotii pe universitarii clujeni

Cu portarul Iulian Andrei in zi de gratie, sucevenii s-au impus lejer in fata echipei antrenate de Liviu Jurca şi au maximum de puncte dupa primele doua etape din Liga Nationala. Dupa 13 minute de la startul intalnirii, CS Universitatea conducea deja cu 9-5, Bibirig, Adomnicăi, Chiruţ si Gavriloaia fiind printre protagonisti. Din acest moment, clujenii au revenit in joc si au restabilit egalitatea în minutul 17, scor 9-9. A venit insa eliminarea de 2 minute a unui jucator ardelean de care gazdele au profitat din plin şi au marcat de trei ori. La pauza, scorul a fost 20-14 pentru suceveni. Repriza secunda a fost fara istoric. Handbalistii lui Petru Ghervan au jucat foarte exact in aparare si au "lovit" pe contra-atac, astfel că, în minutul 41, scorul era 27-20. A fost momentul in care antrenorul Liviu Jurca a cerut time-out. Pe final de meci, gazdele au făcut spectacol. Ţuţu a marcat doua goluri spectaculoase, Adomnicăi a nimerit de cateva ori bara iar portarul Iulian Andrei i-a exasperat pe adversari cu paradele sale. Rezultat final, 37-28, şi handbaliştii suceveni sunt optimişti in perspectiva urmatoarelor meciuri din Liga Nationala.