duminică, 27 ianuarie 2008

Handbal >> Remiză pentru CS Universitatea în al doilea meci de la Arad

Sport

CS Universitatea Suceava – CSM Oradea 29 – 29 (16 – 12)

handbal suceavaLa Arad, are loc Cupa “Unirii” la handbal masculin, ultima repetiţie înaintea returului de campionat pentru formaţiile din Liga Naţională. Turneul reuneşte la start cinci echipe, printre care şi CS Universitatea Suceava.

După victoria din meciul cu Bekescsaba FKC (Ungaria), scor 36-34, sucevenii au întâlnit vineri dimineaţă, de la ora 9.30, formaţia CSM Oradea, partida dintre cele două formaţii terminându-se la egalitate, scor 29-29.

Faţă de jocul împotriva celor de la Bekescaba, antrenorul Petru Ghervan a folosit în confruntarea cu CSM Oradea aproape toţi jucătorii, cu excepţia veteranului Leonard Bibirig.

Universitarii au început meciul în forţă şi au condus cu 5-0 pentru ca, după un sfert de oră avatanjul să se menţină pe tabelă, scor 9-4. Diferenţa de goluri dintre cele două echipe a fost în permanenţă de 4 sau 5 goluri, pe toată durata primei reprize, 15-10 în minutul 25 şi 16-12 la pauză.

În partea a doua a întâlnirii, în formaţia suceveană au evoluat mai mult jucătorii de rezervă dar şi aşa, echipa care a fost la timonă s-a numit CS Universitatea, 21-19 în minutul 40, 26-24 în minutul 50. În ultimele 5 minute, CSM Oradea, care a jucat cu prima garnitură pe întreaga durată a întâlnirii, a reuşit să preia conducerea scorului, 26-27, dar fluierul final al arbitrilor a consemnat o remiză, 29-29.

“În jocul cu CSM Oradea am încercat să folosim mai mult jucătorii de bancă pentru a îi putea menţine în formă. Startul returului se apropie şi de aceea trebuie să avem tot lotul în formă” a precizat tehnicianul grupării sucevene, Petru Ghervan.

Pentru CS Universitatea au marcat: Adomnicăi (6 goluri), Chiruţ (5), Brădăţan şi Bursuc (câte 4), Ignat (3), Mitrea şi Gavriloaia (câte 2), Tcaciu, Ţuţu şi Zvanciu (câte 1 gol).