luni, 3 decembrie 2007

Handbal, Liga Naţională >> Antrenament cu public!

Sport

CS Universitatea Suceava – Romvag Caracal 36 – 24 (19 – 11)
handbal UnivCS Universitatea Suceava a învins pe ultima clasată din Liga Naţională, Romvag Caracal, şi se pregăteşte pentru o săptămâna de “foc”. Miercuri elevii lui Petru Ghervan întâlnesc UCM Reşiţa iar duminică, la Suceava va poposi HCM Constanţa, campioana sezonul precedent.
Întâlnirea dintre CS Universitatea Suceava şi “lanterna roşie” Romvag Caracal din etapa a XI-a a Ligii Naţionale a însemnat un adevărat galop de sănătate al elevilor lui Petru Ghervan.
În faţa unei formaţii deja împăcată cu retrogradarea în eşalonul secund, sucevenii au etalat un joc bun la capătul căruia s-au impus la o diferenţă de 12 goluri, scor 36-24.
Oaspeţii au început destul de curajos meciul şi după două minute conduceau cu 2-0. Sucevenii au revenit repede şi echilibrul partidei s-a rupt din minutul 10, când CS Universitatea conducea deja cu 7-5. Au urmat alte patru reuşite ale gazdelor şi la jumătatea primei reprize studenţii suceveni aveau un avantaj confortabil, 11-5.
La 14-7 în favoarea formaţiei sale, Ghervan a trimis în teren echipa a doua dar şi aşa diferenţa dintre cele două formaţii a fost imensă. La pauză CS Universitatea a condus cu 19-11.
A urmat o repriză secundă în care antrenorul sucevenilor s-a gândit probabil mai mult la meciul din runda viitoare, în deplasare, cu UCM Reşiţa iar pe teren s-au aflat mai mult rezervele. Adrian Chiruţ a înscris aproape din toate poziţiile posibile, Ţuţu a punctat ca şi în meciul cu Odorhei de la peste 9 metri, Bursuc l-a exasperat pe portarul oltenilor cu câteva aruncări surprinzătoare şi în minutul 45 scorul era 29-17.
Jucătorii Romvagului s-au întrecut în gafe astfel că în partea a doua a jocului diferenţa de scor s-a menţinut la 12 sau 13 goluri.
În final, CS Universitatea a câştigat cu scorul de 36-24 şi rămâne pe locul 5 al clasamentului cu 15 puncte.

Cel puţin 2 puncte din meciurile cu Reşiţa şi Constanţa!
Antrenorul Petru Ghervan s-a declarat mulţumit de rezultatul obţinut împotriva formaţiei din Caracal. În ultimele două etape ale turului, cu UCM Reşiţa (deplasare) şi HCM Constanţa (acasă), tehnicianul sucevean îşi doreşte cel puţin 2 puncte. “Am pregătit bine jocul cu Romvag Caracal şi în ciuda faptului că am întâlnit o echipă mai slabă mă bucură faptul că am câştigat cele două puncte puse în joc. Băieţii s-au relaxat pe alocuri dar per ansamblu şi-au făcut datoria. Pentru noi important este de acum următorul joc, care se anunţă unul extrem de dificil, mai ales că UCM Reşiţa a pierdut acasă cu HCM Constanţa” a declarat Petru Ghrevan.

Petru Ghervan1“Suntem resemnaţi în privinţa şanselor de a evita retrogradarea” spune tehnicianul Caracalului.
“Nu mă aşteptam să obţinem un rezultat mai bun împotriva Universităţii Suceava. Eu am preluat echipa din Caracal de două săptămâni, dar sincer vă mărturisesc că nu am văzut la nicio altă echipă atât de puţină dorinţă de joc şi de pregătire cum au handbaliştii mei. Suceava are în componenţă handbalişti de valoarea precum Adomnicăi, Bibirig sau Chiruţ dar şi ceilalţi jucători sunt de valoare foarte apropiată. Noi oricum suntem resemnaţi în privinţa sanselor de a evita retrogradarea. Va trebui să am o discuţie cu autorităţile din Caracal şi să vedem exact ce se doreşte acolo. Pentru retur cel puţin îmi doresc să aducem câţiva jucători noi pentru a creşte nivelul jocului şi pentru a pregăti viitorul sezon competiţional” a precizat Liviu Prica, antrenorul echipei Romvag Caracal.

Se ascute lupta pentru primele locuri
Etapa a XI-a a consemnat câteva rezultate surprinzătoare. Campioana en-titre HCM Constanţa s-a impus categoric la Reşiţa şi s-a apropiat la numai 2 puncte de CS Universitatea Suceava. De asemenea Ştiinţa Bacău a învins Dinamo în deplasare şi rămâne pe locul 4. Interesant este faptul că între ocupantele locurilor 2 (HC Odorhei) şi 6 (HCM Constanţa) este o distanţă de numai 3 puncte iar finalul sezonului se anunţă incendiar.

Etapa a XI-a

UCM Reşiţa - HCM Constanţa 25-36 (15-10)

Universitatea Suceava - Romvag Caracal 36-24 (19-11)

Dinamo Baumit Bucureşti - Ştiinţa Bacău 31-33 (19-19)

Poli Izometal Timişoara - HC Odorhei 30-25 (16-10)

Steaua MFA Bucureşti - CSM D&C Oradea 40-35 (23-16)

HC Minaur Baia Mare - Uztel Ploieşti 37-31 (22-15)

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - CSM Medgidia 27-24 (12-11)

8. Dinamo Baumit 11 5 0 6 302-306 10p

9. Minaur Baia Mare 11 4 2 5 308-313 10p

10. CSM Oradea 11 4 2 5 314-320 10p

11. Poli Timişoara 11 4 0 7 265-269 8p

12. Pandurii Tg. Jiu 11 3 0 8 287-318 6p

13. Uztel Ploieşti 11 2 0 9 271-319 4p

14. Romvag Caracal 11 0 0 11 259-329 0p