vineri, 5 octombrie 2007

Handbal. Liga Naţională - Aproape egali cu Steaua!

CS Universitatea Bucovina Suceava – Steaua MFA Bucureşti 29 – 30 (16 – 18)

Încurajaţi de rezultatele excelente obţinute în primele două etape de echipa favorită, iubitorii handbalului din Suceava au luat cu asalt sala de sport a LPS-ului pentru a urmări înfruntarea cu vicecampioana Steaua. Chiar dacă s-au impus, la limită, 29-30, „militarii” au avut destule emoţii şi au simţit pe propria piele forţa echipei antrenate de Petru Ghervan.

Meciul a început bine pentru gazde care după un prim atac eşuat al steliştilor au deschis scorul prin Cristi Adomnicăi. Au urmat însă câteva atacuri purtate în viteză la ambele porţi astfel că în minutul 5, scorul era 2-5 în favoarea elevilor lui Radu Voina. Adomicăi, Chiruţ, Ţuţu şi Mitrea au înscris pe rând iar portarul Andrei a avut câteva intervenţii execelente şi la jumătatea primei reprize, scorul era egal, 9-9. Încurajaţi frenetic de cei 700 de spectatori prezenţi la meci, sucevenii au ţinut aproape de echipa bucureşteană care nu s-a putut distanţa în prima repriză la mai mult de patru goluri (13-17). Finalul primei părţi a jocului a aparţinut elevilor lui Petru Ghervan, Adi Mitrea fructificând impecabil două aruncări de la 7 metri. Scor la pauză, 16-18.

Repriza secundă a început excelent pentru universitari, Mitrea şi Bibirig restabilind egalitatea de pe tabela de marcaj. A fost momentul în care au intervenit arbitrii Pleşa şi Pripas. Bibirig şi Bojo Rudic au intrat într-un clenci după ce sârbul s-a interpus în faţa balonului la o fază la care sucevenii puteau pleca pe contraatac. Bucovina Suceava avea să rămână chiar în patru oameni, Tcaciuc fiind şi el eliminat două minute. Chiar şi aşa Steaua se distanţează doar la două goluri după ce Gavriloaia şi Adomnicăi au ratat din situaţii foarte bune. Leonard Bibirg face dovada experienţei şi valorii pe care le are şi înscrie pentru 21-21, apoi pentru 23-23. Ultimul sfert de oră avea să fie extrem de tensionat şi presărat cu numeroase întreruperi cauzate de suprafaţa de joc. După ce tabela a arătat scorul 26-26, ambele formaţii au ratat câte trei atacuri succesive. Totuşi Steaua a reuşit să marcheze prin Viorel Mazilu, proaspăt introdus pe teren, Rudic şi Vujadinovic, cel din urmă fiind unul dintre cei mai buni oameni de pe teren. Fără gol marcat timp de 8 minute, sucevenii păreau că au dezarmat. Nu a fost însă aşa. Adomnicăi mai ridică o dată sala în picioare, Ignat înscrie cu spatele la poartă, Pralea are o intervenţie foarte bună şi Bursuc, pe contraatac, aduce echipa locală la un singur gol de vicecampiona României, 29-30. Tabela electronică arăta că mai erau de disputat 10 secunde. Steliştii s-au apărat foarte bine şi în final Bursuc, de la nouă metri, a aruncat peste zidul roş-albaştrilor dar şi peste poartă.

Înfrângere la limită a băieţilor noştri şi marile formaţii din Liga Naţională au mai primit un avertisment. În urma acestui rezultat, CS Universitatea Bucovina Suceava rămâne pe locul şase al clasamentului, cu 4 puncte, unu mai mult decât campioana HCM Constanţa. În runda a IV-a sucevenii vor evolua la Baia Mare, în compania echipei HC Minaur.

Steaua a urcat pe prima treaptă a ierarhiei cu maximum de puncte dar şi cu amintirea unui joc pentru a cărui victorie a muncit din greu.

7. HCM Constanţa 3 1 1 1 72-72 3p

8. Minaur Baia Mare 3 1 1 1 82-91 3p

9. Energ. Pandurii Tg. Jiu 3 1 0 2 78-78 2p

10. Uztel Ploieşti 3 1 0 2 71-74 2p

11. CSM Medgidia 3 0 1 2 78-87 1p

12. Dinamo Baumit 2 0 0 2 52-59 0p

13. Poli. Izometal Timişoara 2 0 0 2 52-61 0p

14. Romvag Caracal 3 0 0 3 63-87 0p