duminică, 30 martie 2008

Victorie logică pentru Juventus

Liga a III-a

Victorie importantă pentru Juventus, 2-0 cu CF Brăila, care-i îndepărtează pe fălticeneni de zona nisipurilor mişcătoare. Meciul disputat ieri după-amiază pe stadionul Nada Florilor a fost la discreţia fotbaliştilor pregătiţi de Ovidiu Murariu, care au deschis scorul după un sfert de oră de joc prin Tomescu, şut în unghi de la 12 metri. Peste doar două minute scorul a devenit 2-0 în favoarea gazdelor. Acelaşi Tomescu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar Păcurari a înscris cu sânge rece de la punctul cu var. Momentul psihologic al întâlnirii s-a consumat în minutul 23, când atacantul brăilenilor Rotaru nu a nimerit cadrul porţii lui Mihai din lovitură de la 11 metri. În continuare, jocul a curs într-o singură direcţie, spre poarta oaspeţilor, însă Berezoschi, Cara şi mai ales Prisacă au irosit ocazii mari cât roata carului. Juventus a evoluat în alcătuirea Mihai – Berezoschi, Streinu, Sava (65 Cara), Vrabie (85 Craiu), Şuleru, Zaremba (52 Constantin), Cozma, Luchian (69 Prisacă), Păcurari, Tomescu.

Rarăul, cu un pas în Liga a IV-a

Cealaltă reprezentantă a judeţului în Liga a III-a, Rarăul Câmpulung Moldovenesc, şi-a compromis în mare măsură şansele de salvare de la retrogradare. Prin înfrângerea suferită ieri pe teren propriu în confruntarea cu FCM II Bacău, câmpulungenii au ajuns la 9 puncte de primul loc care asigură menţinerea în eşalonul trei. Rarăul a fost învinsă cu scorul de 2-0, golurile echipei băcăuane fiind marcate de Huiban, minutul 56, şi Vizitiu, în minutul 58, în proprie poartă.