duminică, 18 mai 2008

Hora bucuriei promovării în Liga a II-a, pe Areni

Fotbal Club Cetatea

După ultimul meci disputat în Liga a III-a, Cetatea Suceava a promovat şi faptic în eşalonul superior. La capătul unui meci în care au jucat mai degrabă mediocru, fotbaliştii antrenaţi de Marian Pană au sfârşit în aplauzele galeriei. Imediat ce s-a auzit ultimul fluier al arbitrului de centru, membrii galeriei au intrat pe teren şi s-au prins într-o horă a bucuriei alături de jucători şi staff-ul tehnic. Numele lui Marian Pană a fost scandat de mai multe ori, antrenorul mulţumindu-le suporterilor, la fel cum au făcut şi jucătorii.

Despre meci puţine de spus, iar cei care au fost ţinuţi acasă de ploaie şi nu au mai ajuns la stadionul Areni nu au ce regreta. Partida s-a terminat cu scorul de 0-0, dar putea fi tranşată de ambele formaţii care au ratat câteva oportunităţi mari de a înscrie. Prima repriză a fost săracă în faze de poartă, dar în partea a doua s-au consemnat mai multe faze interesante, unele dintre ele ratate cu seninătate de jucătorii ambelor echipe.

Dumitru Moldovan, preşedintele FC Cetatea Suceava, a declarat că şi-ar fi dorit să termine sezonul cu o victorie în faţa propriilor suporteri. „Din păcate nu am reuşit să ne impunem. Rămâne bucuria promovării în Liga a II-a după numai un an de penitenţă. Sperăm să ne întărim lotul în pauza competiţională pentru a putea face faţă cu brio eşalonului doi”, a declarat Moldova.