marți, 9 octombrie 2007

Fotbal. Liga a IV-a » Prisacă marchează pentru „satelit” » Juventus II Fălticeni – Minerul Iacobeni Ciocăneşti 4 – 2

Sport

Juventus II Fălticeni – Minerul Iacobeni Ciocăneşti 4 – 2 (2 – 1)

JuventusIIFălticenenii rămân printre protagonistele actualei ediţii de campionat în timp ce Minerul a dovedit că are forţă doar în meciurile de pe teren propriu. Juventus II a obţinut un succes în urma căruia se menţine în plasa liderului, Cetatea II. Vladimir Prisacă, fostul atacant al Cetăţii a deschis scorul pentru gazde în minutul 16 iar după opt minute Răzvan Ivan a restabilit egalitatea. Fălticenenii au intrat în avantaj la cabine după golul aceluiaşi Prisacă, în minutul 32. În mitanul secund jocul s-a echilibrat dar în minutul 75, juniorul Vali Grămadă a punctat pentru 3-1. Finalul a fost încins, Vrabie marcând pentru 4-2, în minutul 82 iar oaspeţii au închis tabela prin Răzvan Ivan, în prelungiri. Au jucat:

Juventus II: Arteni – Sava, Dumistrăcel, D. Munteanu, Grigoriu, Fl. Pânzariu, Zaremba, Tomescu, Constantin, Prisacă, Ciocîrlan. Au mai evoluat: Grămadă, Bijec, Vrabie şi Cara.

Minerul: I. Moldovan – C. Ciocan, Pisdeli, R. Ivan, Avasilchioaie, Dascălu, Arseniuc, Berechea, Tomiuc, Frunză, Hodiş. Au mai intrat Ujică şi S. Ciocan.

„Pădurarii” doborâţi de „feroviari”

Foresta Moldoviţa – Rapid CFR Suceava 0 – 4 (0 – 2)

Meci câştigat fără probleme de elevii lui Bogdan Tudoreanu singura necunoscută din această întâlnire fiind diferenţa de goluri cu care s-au impus oaspeţii. Pentru echipa gazdă încep să apară problemele în subsolul clasamentului. De partea cealaltă, ceferiştii sucevenii ţin aproape de fruntea clasamentului, obiectivul echipei fiind promovarea în Liga a IV-a. În minutul 80 al partidei, Valentin Niţu şi Iulian Bejinariu de la Rapid CFR Suceava au primit cartonaşul roşu pentru faulturi mai tari. Feroviarii şi-au asigurat încă de la pauză un avantaj de două goluri prin lui Bejinariu (12) şi Lucian Burlacu (45). În repriza a doua gazdele şi-au marcat un autorgol prin F. Ungureanu (63) iar scorul final au fost stabilit în ultimul minut de juniorul V. Murariu. Au evoluat formaţiile:

Foresta: Capră – Vizitiu, Gramuş, Păduraru, Popovici, Coca, Ariton, I. Ungureanu, Ene, Ghiorghiasa, Niţu. Au mai intrat: F. Ungureanu, Petrescu, Zancu şi Ailincăi.

Rapid CFR: Pascal – M. Ciobanu, Sevaciuc, V. Murariu, Spătar, Hulubă, Romaniuc, Stamate, Burlacu, Bejinariu, Turineac. Au mai evoluat: C. Munteanu, Răuţ şi Pânzaru.

„Dubla” lui Cocar a fost decisivă

CS Gura Humorului – Unirea Boroaia 2 – 1 (1 – 0)

A fost un meci foarte echilibrat în care humorenii au deschis scorul prin Răzvan Cocar în minutul 40 şi au avut apoi momente grele în faţa unui adversar care nu a încetat nicio clipă să-şi joace şansele. Fotbaliştii de la Unirea au greşit însă, în apărare, cu patru minute înainte de fluierul final al arbitrului şi, acelaşi Cocar a realizat dubla. Tabela a fost închisă în prelungurile partidei de reuşita lui Vasiliu. Au jucat:

CS Gura Humorului: Nergrea – Neagoe, Piticariu, Bernic, Cocar, O. Căinari, Ioniţă, Tanasă, Gafiţa, Beleca, Grosu. Au mai intrat: A. Macovei, D-tru Negrea, Poienari, Bulexa.

Unirea: Apetri – Tanasă, Anania, Rusu, Răduică, Bîgu, Gaman, I. Tanasă, Nistor, Vasiliu, Mihăilă. Au mai evoluat: Vicu şi Cristea.

Dorna face scorul campionatului

CSM Dorna Vatra Dornei – Avîntul Todireşti 9 – 0 (5 – 0)

Zi neagră pentru elevii lui Neculai şi Costică Grosu, care au început numărătoare golurillor în minutul 9 şi au terminat-o în minutul 90. Dornenii s-au dezlănţuit şi au reuşit scorul campionatului. Sarabanda golurilor a fost deschisă D. Bostan în minutul 9, acesta realizând chiar hattrick-ul după ce a mai punctat în minutele 22 şi 60. La pauză scorul avea să fie 5-0 după ce, pentru gazde au mai înscris Cobzaru (15), Szekely (31) şi Vizitiu, cu cinci minute înainte de intrarea la vestiare. De remarcat atmosfera de sportivitate în care s-a jucat meciul, arbitrul central arătând un singur cartonaş galben.

În partea a jocului, dornenii au arătat aceeaşi poftă de gol şi Cobzaru a mai marcat de două ori, în minutele 56 şi 79. Scorul final a stabilit de Kasper în minutul 90. Aşadar, două hattrick-uri semnate de D. Bostan şi Cobzaru. Au jucat:

Dorna: I. Marolicaru – Szekely, Melinte, Fl. Marolicaru, Tifui, Vizitiu, Nemeş, Boancheş, Atofanei, Cobzaru, D. Bostan. Au mai intrat: Olaru, Stan şi Kasper.

Avîntul: Bordianu – Tcaciuc, Simion, Tîrnovan, Iuga, Balint, I. Ceanu, Lazăr, M. Ungureanu, Buburuzan, A. Ungureanu. Au mai jucat: Mocanu, Palamariu şi Cobeli.

Şorodoc şi Ichim au adus victoria rădăuţenilor

Bucovina Rădăuţi – Zimbrul Siret 4 – 1 (2 – 0)

Evoluţii oscilante pentru ambele formaţii în acest debut de campionat. S-au întâlnit două echipe care în trecut au evoluat şi la nivelul celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. S-au impus gazdele care au prestat un joc mai eficient. După numai 10 minute Şorodoc a deschis scorul în favoare gazdelor. Acelaşi jucător avea să majoreze diferenţa de pe tabela de marcaj, cinci minute mai târziu, stabilind totodată şi scorul cu care s-a intrat la vestiare. În partea a doua a meciului, scorul a devenit 3-0 prin reuşita lui Ichim (59). Oaspeţii au marcat în minutul 70 prin Melniciuc şi se părea că partida va fi relansată dar atât au putut. Mai mult, în ultimul minut, acelaşi Ichim a închis tabela, scorul final fiind 4-1. Au evoluat formaţiile:

Bucovina: Luca – Marteniuc, Ilişoi, Slavnicu, Cojocari, Surdu, Şorodoc, Grosu, Ichim, Zaharie, Pintescu. Au mai intrat: Casandra şi Onuţu.

Zimbrul: Bejenariu – Zus, Olaru, Tablan, Melniciuc, Herman, Platon, Maftei, Şoiman, Harasemiuc, L. Luchian. Au mai jucat: Sabău şi C-tin Luchian.

„Set alb”

Bradul Putna – Flacăra Roşie Udeşti 6 – 0 (4 – 0)

Gazdele s-au „descărcat”, înscriind de şase ori, dar se pare că în poarta oaspeţilor s-a aflat mijlocaşul Ostrovan. Înfrângere fără drept de apel a udeştenilor. În urma acestu succes, Bradul îşi consolidează poziţia în prima jumătate a clasamentului. Pentru echipa din Putna au marcat Romega (9, 31), Ionesi (32, 69), Ostrovan (53-autogol) şi Luca (62). Au jucat echipele:

Bradul: Zubaş – Muntean, Luca, Puha, Isopescu, Ţugui, Romega, Bîru, Busuioc, Ţurcan, Ionesi. Au mai intrat: Georgescu şi Creţan.

Flacăra Roşie: Ostrovan – M. Bai, Cojocariu, Geosu, Manghiuc, Mleşniţă, Tunea, Cernescu, Ciubotariu, Flutur, Roman. Au mai intrat: Buziuc şi Sofian.

4 goluri şi 3 marcatori de 124 de ani!

Bucovina Bădeuţi – CSO Viitorul Liteni 4 – 0 (2 – 0)

Bucovina Bădeuţi îşi continuă parcursul bun din ultimele etape şi ocupă un surprinzător loc şase în clasamentul Ligii a V-a. În întâlnirea cu „lanterna roşie” , CSO Viitorul Liteni, „copiii” lui Vichente Popescu au marcat încă din debut, în minutul 2, prin Nistor Bodîrlău (40 de ani!!). Nicolae Cotoară (39 ani!!) a majorat scorul în minutul 32. În repriza a doua, Bodîrlău a realizat „dubla” în minutul 64, scorul final fiind stabilit de Dan Nistor (35 ani) în minutul 75. Au jucat:

Bucovina: Dumitriu – Gh. Tătar, David, Roşu, V. Gavriuliuc, M. Gavriliuc, L. Gavriuliuc, Bodîrlău, Petrescu, Cotoară, Nistor. A mai intrat Cazac.

Viitorul: Maniliuc – Dascălu, Roată, Prodan, Babolea, Ichim, Sofian, Popescu, Ilaşcpă, Mancaş, Balan. Au mai intrat: Roman, Beleu, Parasca şi Ciubotaru.

10. Unirea Boroaia 9 3 2 5 18-21 11p

11. Minerul Iac. Ciocăneşti 9 3 1 5 16-27 10p

12. Zimbrul Siret 9 3 0 6 23-22 9p

13. Foresta Moldoviţa 9 2 2 5 6-13 8p

14. Flacăra Roşie Udeşti 9 2 0 7 8-32 6p

15. Avântul Todireşti 9 1 1 7 16-30 4p

16. CSO Viitorul Liteni 9 0 0 9 4-33 0p