luni, 25 august 2008

România locul al 17-lea în clasamentul pe medaliil la Beijing

România a terminat ediţia a 29-a a Jocurilor Olimpice de la Beijing pe locul al 17-lea în clasamentul pe medalii, cu un total de 8 medalii, 4 de aur, 1 de argint şi 3 de bronz.

Delegaţia României a câştigat opt medalii la Jocurile Olimpice de la Beijing, dintre care patru de aur (judoka Alina Dumitru la categoria 48 kg, canotoarele Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu la dublu rame fără cârmaci, Constantina Diţă Tomescu la maraton şi Sandra Izbaşa la sol), una de argint (Ana Maria Brânză la spadă) şi trei de bronz (echipa feminină de gimnastică, sabrerul Mihai Covaliu şi echipajul feminin de 8+1 la canotaj).

La precedenta ediţie a Jocurilor Olimpice, la Atena, în 2004, bilanţul delegaţiei României a fost de 19 medalii, dintre care opt de aur, cinci de argint şi şase de bronz.

Tabloul final al medaliilor de la Jocurile Olimpice de la Beijing, după 16 zile de competiţie, perioadă în care au avut loc 302 finale, pe primele 20 de poziţii s-au clasat în ordine:

China 51 (medalii de aur) 21 (medalii de argint) 28 (medalii de bronz) 100 (total)