vineri, 28 septembrie 2007

FOTBAL, CUPA ROMÂNIEI - Trei echipe de Liga a V-a calificate în sferturi

Sport

Miecuri , 26 septembrie s-au disputat meciurile din cadrul fazei a III-a din Cupa României, faza judeţeană. În trei din cele opt meciuri s-au impus echipele de Liga a V-a. Bradul Vama, Avântul Volovăţ şi Inter Capu Câmpului au reuşit performanţa de a elimina echipe mai bine cotate. O altă surpriză s-a înregistrat la Pătrăuţi, acolo unde echipa locală a eliminat câştigătoarea de anul trecut a Cupei, Rapid CFR Suceava. Iată rezultatele complete din această fază a competiţiei:

Fără emoţii!

Steaua Dumbrăveni – Cetatea II Suceava Arbore 0 – 3 (0 – 1)

În prima repriză meciul a fost destul de echilibrat. Oaspeţii, una dintre echipele cu pretenţii din Liga a IV-a, a marcat în minutul 25 prin Lucian Crişu. Gazdele, în dorinţa de a realize un rezultat cât mai bun s-au cam “aprins” şi în minutul 35 au rămas în doar 10 jucători, după eliminarea lui Gâză pentru lovirea cu pumnul a unui adversar. Echilibrul partidei s-a rupt şi în partea a doua Cetatea II a mai reuşit să înscrie două goluri prin Scutelnicu (48) şi Martinescu (51).

Au jucat formaţiile:

Steaua: Petrariu – Apetrei, Gâză, Hartis, Siminiceanu, Clim, Cîrlig, Boicu, Apăvăloaie, Musteaţă, Ghilan. Au mai intrat: Bunduc, Sârbu, Ştirbu şi Puşcaşu.

Cetatea II: Constantin – Corneanu, Crişu, Stănescu, Turliuc, Dovalciuc, Ignătescu, Răzlog, Scutelnicu, Cerlincă, Martinescu. Au mai intrat: Breniuc, Florescu şi Bahan.

Revanşa Florconstuctului

Florconstruct Pătrăuţi – Rapid CFR Suceava 2 – 1 (2 – 1)

Una dintre surprizele acestei faze a competiţiei s-a petrecut la Pătrăuţi, unde Rapid CFR Suceava, deţinătoarea Cupei a pierdut la limită, 1-2. Duminică, în meciul de campionat disputat tot la Pătrăuţi, feroviarii au învins cu 4-3. Oaspeţii au condus cu 1- 0 prin golul lui Grigorean (30) dar până la pauză, gazdele au înscris de două ori prin I. Niga (38) şi Stoian (41) intrând în avantaj la cabine.

Din minutul 50, rapidiştii au rămas în 9 jucători de camp, căpitanul Costel Sevaciuc fiind eliminate din joc pentru bruscarea adversarului.

Au evoluat formaţiile:

Florconstruct: Tănăsuc – N. Niga, I. Niga, Holca, Leonte, Cîrlan, Florea, Eug. Romaş, Em. Romaş, Donisan, Stoian. Au mai intrat: A. Holca, Burduja, Lungu şi Potoroacă.

Rapid CFR: Avram, Sevaciuc, Bujorean, Murariu, Pânzaru, Spătar, Munteanu, Hulubă, Grigorean, Bejinariu, Răuţ. Au mai intrat: Stamate şi Turineac.

Răsturnare de scor spectaculoasă!

Moldova Drăguşeni – CS Juventus II Fălticeni 4 – 6 (3 – 1)

Meci foarte spectaculos la Drăguşeni unde echipa gazdă a pierdut cu 4- 6 în faţa Juventusului II după ce la pauză au condus cu 3-1. Oapeţii l-au avut în teren doar pe Suman în vârstă de 19 ani, restul jucătorilor fiind născuţi în 1989, 1990 şi 1991. În partea a doua a jocului, la fălticeneni au evoluat chiar şi fotbalişti născuţi în 1992.

Juventus II a dechis scorul prin Plăcintă (5) după care a urmat forcingul gazdelor care au marcat de trei ori prin Groza (37), Grigoraş (42) şi Olaru (45) într-un interval de 8 minute.

În partea a doua a jocului, oaspeţii au jucat în forţă şi au înscris de 3 ori la rând prin Andrei Blaga (46, 52, 55). Nu s-au oprit aici şi au reuşit majorarea scorului prin Suman (72) şi Luca (74). Tabela a fost închisă de Olaru (83). Au jucat:

Moldova: Grumăzescu – Mihăilă, A. Groza, M. Groza, Badea, Grigoraş, Popa, Roantă, Trofin, Olaru, Costan. Au mai intrat: Nedelcu, Gavriliţă şi Monoranu.

Juventus: Arteni – Grigoriu, Spânu, Mihalache, Bolohan, Cara, Suman, Baciu, Luca, Blaga, Plăcintă. Au mai intrat: Enea, Creţu, Vamanu şi C. Grigoriu.

Rezultat surpriză

Avântul Volovăţ – CSM Bucovina Rădăuţi 2 – 1 (2 – 0)

Gazdele au pornit tare înscriind prin Marius Crăciun în minutul 17 şi Nicolae Robu, un minut mai târziu. În partea a doua, oaspeţii au marcat prin Marteniuc dar atât au putut, meciul încheindu-se cu Victoria echipei de Liga a V-a.

Au jucat echipele:

Avântul: Berbenciuc – Clipa, Fl. Murariu, Grămadă, Moneaga, I. Murariu, Ursachi, Pânzariu, Crăciun, Olenici, Robu. Au mai intrat: Nichitean, Dubei, Moloci.

Bucovina: Cojocari – Marteniuc, Casandra, Drîngoi, Leviţki, Zaharie, Halicki, Surdu, Lavric, Slavnicu, Şorodoc.