marți, 13 noiembrie 2007

Volei. Divizia A2-Est >> Au început returul cu dreptul

Sport

CSMU LPS Suceava -CS Videoclip Ploieşti 3-2 (25-21, 18-25, 20-25, 25-20, 15-10)

Victor Pancu antrenor voleiÎmpotriva echipei Videoclip Ploieşti, voleibaliştii lui Victor Pancu au reuşit sâmbătă o prestaţie peste aşteptări încununată cu succes. Într-un meci contând pentru etapa a VIIIa a Diviziei A2 Est, prima a returului, CSMU LPS Suceava s-a impus, în cinci seturi, 3-2, în faţa prahovenilor.

Partida a stat de cele mai multe ori sub semnul echilibrului fiind presărată cu numeroase răsturnări de scor. După ce au câştigat primul set cu 25-21, sucevenii le-au pierdut pe următoarele două la 18 respectiv 20. Spre finalul setul patru voleibaliştii noştri s-au dovedit mai eficienţi la fileu şi mai proaspeţi pe teren reuşind în cele din urmă să se impună.

CSMU LPS Suceava a ajuns la cea de-a patra victorie din acest campionat, după cele obţinute cu Constam Metal Buzău, Tomis Constanţa şi MCV Târgovişte. Faza I a competiţiei se va derula până la 19 decembrie când primele patru echipe se vor califica în faza a II-a, care vizează barajul pentru promovarea în primul eşalon valoric.

În etapa a IX-a, CSMU LPS Suceava va evolua în deplasare, pe terenul formaţiei Constam Metal Buzău.