luni, 3 decembrie 2007

CS Universitatea Bucovina Suceava câştigă uşor cu Romvag Caracal

În runda a XI-a a Ligii Naţionale de handbal masculin CS Universitatea Bucovina Suceava a primit vizita “lanternei roşii” Romvag Caracal. Gazdele se aşteptau la un joc complicat, de fiecare dată este dificil de jucat împotriva celor care nu au nimic de pierdut, însă handbaliştii olteni erau mult mai “dărâmaţi” decât se aştepta.

În primele minute ale meciului, sucevenii au ratat în timp ce oaspeţii au marcat. Nu a fost decât un simplu “foc de paie” pentru că formaţia suceveană a revenit la seriozitatea care o consacrează şi s-a distanţat clar. La un moment dat, handbaliştii pregătiţi de Petru Ghervan, Leonard Bibirg şi Florin Leuciuc nu se mai gândeau la schemele obişnuite de joc, ci văzând cât este de uşor de marcat aruncau la poartă din orice poziţie. La pauză a fost doar 19-11, pentru că pe final de repriză gazdele au ratat faze incredibile.

Partea a doua a partidei dintre CS Universitatea Suceava şi Romvag Caracal a semănat cu prima, gazdele evoluând fără niciun complex, ba chiar în anumite momente intrând în jocul confuz al oaspeţilor. La finalul unei întâlniri fără istoric practic, formaţia suceveană a depăşit net echipa din Caracal, dar nu a reuşit să marcheze 40 de goluri pentru că din nou a ratat faze clare de a marca. Totuşi handaliştii suceveni, în afara portarilor, deşi ar fi putut şi ei, au marcat în acest joc scorul final al disputei fiind 36-24.

Urmează pe parcursul săptămânii viitoare două meciuri extrem de interesante pentru CS Universitatea Bucovina Suceava, în 6 decembrie pe terenul celor de la UCM Reşiţa şi duminică 9 decembrie pe teren propriu cu HCM Constanţa.

CS U Bucovina Suceava: Pralea, Spiridon – Tcaciuc (1), Bursuc (3), Adomnicăi (3), Mitrea (1), Dospinescu (3), Brădăţan (1), Gavriloaia (4), Ignat (2), Şuţu (5), Chiruţ (9), Bibirig (2), Zvanciuc (2).

În etapa a XI-a a Ligii Naţionale de handbal masculin s-au înregistrat rezultatele: UCM Reşiţa – HCM Constanţa 25-36, Dinamo – Ştiinţa Bacău 31-33, Poli Timişoara – HC Odorhei 30-25, Steaua – CSM Oradea 40-35, Minaur Baia Mare – Uztel Ploieşti 37-31, Pandurii Tg.Jiu – CSM Medgidia 27-24.

8. Dinamo 11 5 0 6 302-306 10

9. Minaur Baia Mare 11 4 2 5 308-313 10

10. CSM Oradea 11 4 2 5 314-320 10

11. Poli Timişoara 11 4 0 7 265-269 8

12. Pandurii Tg.Jiu 11 3 0 9 287-318 6

13. Uztel Ploieşti 11 2 0 9 271-319 4

14. Romvag Caracal 11 0 0 9 259-329 0