luni, 25 februarie 2008

Handbal. Liga Naţională >> Două puncte la „zestrea” handbaliştilor universitari

Sport

Universitatea-Minaur CS Universitatea Suceava – HC Minaur Baia Mare 35-28 (16 – 16)

Dacă în meciul din turul campionatului, universitarii au avut noroc, obţinând un preţios punct chiar la Baia Mare, după ce gazdele de atunci au ratat o aruncare de la 7 metri în ultimele secunde ale întâlnirii, duminică, elevii lui Petru Ghervan au demonstrat încă o dată că sunt una dintre echipele valoroase din Liga Naţională.

În faţa unei formaţii de tradiţie în handbalul românesc, sucevenii au jucat exact şi au reuşit să mai adauge două puncte la „zestrea” deja existentă. Luând în considerare şi partida din tur, putem spune că CS Universitatea Suceava şi Minaur Baia Mare s-au aflat la egalitate timp de trei reprize. A patra (a doua parte a meciului de duminică) a fost cea care a făcut diferenţa între cele două grupări. Cu Iulian Andrei şi Bogdan Pralea într-o formă de zile mari şi cu un joc precis, gazdele au tranşat soarta întâlnirii în favoarea lor.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, în minutul 5 scorul fiind 5-4 în favoarea handbaliştilor noştri. Răzvan Gavriloaia a avut un start de meci fulminant, în care a reuşit să marcheze de trei ori, iar portarul Bogdan Pralea a avut câteva intervenţii foarte bune. Odată cu trecerea timpului, sucevenii au reuşit să se distanţeze pe tabela de marcaj, însă nu decisiv. Cel mai mare avantaj pe care studenţii l-au avut în prima parte a confruntării a fost de patru goluri, acesta înregistrându-se în minutul 18, când scorul era 12-8. Cu cinci minute înainte de intrarea la vestiare, profitând de câteva ratări la rând ale handbaliştilor lui Ghervan, oaspeţii s-au apropiat la doar două goluri, scor 15-13. Ionuţ Irimuş, portarul Minaurului, a avut câteva intervenţii salvatoare pe final de repriză, astfel că, după 30 de minute de joc, cele două echipe se aflau la egalitate, scor 16-16 şi „of-ul” tribunei se simţea din plin.

Ghervan-Avramescu Deşi cei care au marcat primii după reluarea jocului au fost elevii lui Petre Avramescu, Vizhbovsky înscriind pentru 16-17, repriza a doua avea să facă diferenţa. Cele două echipe au mers cap la cap timp de 7 minute, scor 20-20, în minutul 37. A urmat o perioadă de joc, de aproximativ 9 minute, în care portarul Iulian Andrei s-a dovedit a fi un adevărat înger păzitor al sucevenilor, el apărând absolut tot. În replică, pe contraatac, Gavriloaia, Adomnicăi, Bibirig, Chiruţ şi Brădăţan (de trei ori) au făcut ca diferenţa de pe tabela de marcaj să fie una liniştitoare, 30-21. Până la finalul meciului mai erau zece minute, însă publicul simţea deja că echipa favorită este aproape de un nou succes. Băimărenii au mai înscris şi ei prin Vizhbovsky, Kovacs, Babici şi Pop, universitarii au replicat prin Mitrea, Chiruţ şi Adomnicăi, iar la final tabela a arătat 35-28, un rezultat conform cu evoluţia din teren a celor două echipe.

Victoria cu Minaur îi poziţionează pe suceveni pe locul 7 în Liga Naţională şi le conferă un moral bun pentru meciul din runda următoare, în deplasare la Tg. Jiu, în faţa unei echipe aflate în mare foame de puncte.

Au marcat:

CS Universitatea: Adomnicăi (6), Gavriloaia (6), Bibirig (6), Chiruţ (5), Brădăţan (3), Ignat (3), Mitrea (1), Ţuţu (1).

Minaur Baia Mare: Bondar (6), Sabou (5), Vizhbovsky (5), Pop (4), Babici (2), Kovacs (2), Surducan (2), Varady (1), Fotonea (1).

La conferinţa de presă de la finalul meciului dintre CS Universitatea Suceava şi HC Minaur Baia Mare, antrenorul Petre Avramescu a precizat că formaţia sa are ca obiectiv pentru acest sezon evitarea retrogradării. „La banii şi lotul de care dispunem noi în acest an, nu ne putem gândi decât să evităm retrogradarea. Este o ediţie de campionat foarte grea, cu numeroase surprize. Acum poţi fi pe locul cinci, iar după două etape poţi fi la retrogradare. Cred că jucătorii noştri s-au relaxat prea mult după victoria cu UCM Reşiţa, iar asta ne-a costat azi. Ştiam foarte bine echipa suceveană şi ne-am pregătit aşa cum se cuvine pentru acest joc. Meciul a fost decis de cele zece minute foarte bune din repriza a doua ale gazdelor, în care portarul lor a făcut minuni, iar noi am greşit mult. Ei au speculat foarte bine brambureala din defensiva noastră. În orice caz, vreau să-i felicit pe adversarii noştri de azi şi să le urez succes în continuare” – a declarat oficialul băimărean. Acesta a criticat şi decizia FRH de a reduce numărul de echipe din prima ligă, de la 14 la 12, considerând hotărârea ca fiind una nu tocmai potrivită.

Ghervan Înaintea meciului cu Minaur Baia Mare, antrenorul Petru Ghervan îşi avertizase jucătorii cu privire la importanţa şi dificultatea confruntării de duminică. Tehnicianul sucevenilor a precizat că ar fi fost mulţumit şi cu o victorie la limită, importante fiind cele două puncte puse în joc. „Îmi doream o victorie la un gol, jumătate de gol sau chiar un sfert de gol. Doar victorie să fie! Azi, băieţii s-au mobilizat foarte bine şi s-a dovedit încă o dată că atunci când mobilizarea şi dăruirea sunt însoţite de luciditate, nu are cum să nu iasă bine. Noi ne-am pregătit foarte bine meciul cu Minaur Baia Mare, dar chiar şi aşa au mai fost greşeli individuale” – a declarat Petru Ghervan.

Tehnicianul Universităţii Suceava a mai precizat că sunt şanse ca Ioan Tcaciuc să fie recuperat până la meciul din etapa următoarea cu Pandurii Tg. Jiu.

Etapa a XVI-a a Ligii Naţionale a consemnat rezultate previzibile, echipele plecate cu prima şansă asigurându-şi punctele puse în joc.

În derby-ul rundei, Steaua MFA a învins pe Dinamo Baumit, chiar pe terenul rivalilor, revanşându-se astfel după înfrângerea din turul campionatului. Steaua îşi păstrează avantajul de patru puncte faţă de următoarea clasată, campioana en-titre HCM Constanţa. „Marinarii” s-au impus la Timişoara la o diferenţă de 9 goluri şi aşteaptă acum un pas greşit al liderului pentru a relansa lupta pentru titlu.

UCM Reşiţa s-a întrebuinţat serios pentru a învinge adversara din etapa următoare a sucevenilor, Pandurii Tg. Jiu, iar Ştiinţa Bacău rămâne în continuare în partea superioară a clasamentului. Băcăuanii au dispus lejer de Uztel Ploieşti, scor 29-24.

Etapa a XVI-a

Poli Izometal Timişoara – HCM Constanţa 22-31 (11-15)

Dinamo Baumit Bucureşti – Steaua MFA Bucureşti 23-32 (10-19)

CS Universitatea Suceava – HC Minaur Baia Mare 35-28 (16-16)

UCM Reşiţa – Energ. Lignitul Pandurii Tg. Jiu 30-28 (14-13)

Romvag Caracal – CSM Medgidia 23-29 (9-9)

Ştiinţa Bacău – Uztel Ploieşti 29-24 (18-12)

HC Odorhei – CSM D&C Oradea 28-26 (17-12)

7. CS Universitatea Suceava 17 8 3 6 500-469 19p

8. Minaur Baia Mare 17 8 3 6 490-481 19p

9. Dinamo Baumit Bucureşti 17 8 0 9 475-477 16p

10. Poli Izometal Timişoara 17 7 0 10 408-414 14p

11. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 17 7 0 10 451-462 14p

12. CSM D&C Oradea 17 5 2 10 464-491 12p

13. Uztel Ploieşti 17 2 0 15 414-507 4p

14. Romvag Caracal 17 0 0 17 39-515 0p

* Echipă penalizată cu 1 punct (cerinţe vârstă)