duminică, 17 august 2008

Victorie cu emoţii

Cetatea a păşit cu dreptul în noua ediţie de campionat, 1-0, cu FCM Bacău, într-un meci care oaspeţii şi-au făcut simţită prezenţa pe Areni doar în ultimul sfert de oră de joc. Primul semnal de alarmă la poarta băcăuana avea să fie tras de Celpan în minutul 12, şutul decarului sucevean fiind respins în extremis de Ignătescu. Presiunea gazdelor s-a concretizat peste alte cinci minute, când Cotolan preia o acţiune pe cont propriu în banda dreaptă şi după o pătrundere în careu este agăţat din spate de Spiridon, centralul întâlnirii indicând prompt punctul cu var. Lovitura de pedeapsă este transformată cu siguranţă de acelaşi Celpan şi trupa lui Marian Pană preia conducerea pe tabela de marcaj. Cetatea solicită din nou penalty la urmatoarea fază de joc, dar cavalerii fluierului nu se lasă induplecaţi de căderea în careu a lui Homneac. Partida şi-a pierdut treptat din ritm, singurele ocazii de gol din finalul primei reprize fiind semnate de Celpan şi Colban, care trimit însa departe de buturile porţii adverse. Actul secund începe după acelaşi scenariu şi Homneac este foarte aproape de a intercepta o minge din picioarele goalkeperului băcăuan. Replica oaspeţiilor a venit de la Boghian care putea restabili egalitatea la o neînţelegere între Roheţki şi propria defensiva. Ostilităţile se mută repede în jumatate cealaltă de teren, dar voleul lui Stănescu sau acţiunea lui Homneac rămân fără urmări pe tabela. FCM Bacău avea să expedieze singurul şut pe spaţiul porţii adverse abia în minutul 70, când nou intratul Cojocaru îl testează pe Roheţki cu o executie din marginea careului. Emoţiile publicului au crescut odată cu eliminarea lui Nicolau din minutul 76, prilej cu care oaspeţii au trecut la conducerea jocului, dar Reimy şi Taban nu gasesc drumul spre gol şi cele trei puncte rămân pe Areni.