marți, 30 septembrie 2008

FC Cetatea Suceava, din nou victimă sigură în deplasare

În cadrul etapei a VII-a a seriei I a Ligii a II-a, CS Buftea – FC Cetatea Suceava 3-1 (2-0)

În cadrul etapei a VII-a a seriei I a Ligii a II-a, FC Cetatea Suceava a evoluat în deplasare pe terenul echipei CS Buftea. Sucevenii şi-au pus speranţe destul de mari în acest meci dorind să scoată măcar un punct din cele patru partide jucate “afară“ în acest sezon, primele trei fiind pierdute în compania grupărilor Sportul Studenţesc, Progresul Bucureşti şi Dunărea Giurgiu.

Cu un moral bun după victoria din Cupa României cu FC Botoşani, spre deosebire de gazde care au pierdut, elevii antrenorilor Marian Pană şI Florin Cristescu au început destul de bine meciul, reuşind să-şi facă jocul obişnuit de pase, joc aplicat de fiecare dată în faţa unor grupări mai masive. Rezultatul jocului combinativ al oaspeţilor s-ar fi putut materializa în minutul 12 când Guriţă a ratat o ocazie rarisimă, trimiţând un şut de juniori “mici” către poarta adversă singur de la 6 metri.

Faptul că tehnicienii suceveni au folosit o formulă de echipă improvizată s-a făcut simţit imediat după ratarea lui Guriţă. Fără Ungureanu, Streinu, Cotolan, Colban, Irinel Ionescu şi cu Bolohan şi Pavel abia refăcuţi, la care s-a mai adăugat şi accidentarea din debutul partidei de la Buftea a lui Bukvic, FC Cetatea Suceava a cedat treptat terenul în faţa unei echipe care a avut o mult mai mare dorinţe de victorie.

În minutul 35, partea stângă a echipei sucevene formată din neexperimentaţii, Homneac şi Buhuşi va greşi şi brazilianul Ademar va înscrie nestingherit în poarta lui Roheţki. Preocupaţi mult prea mult de atac, cei doi au neglijat apărarea facilitând o centrare care l-a lăsat singur pe mijlocaşul celor de la FC Buftea.

La 1-0 în favoarea gazdelor, sucevenii nu se regăsesc pentru că nu recuperează destule baloane la mijlocul terenului Celpan, Cojenel şi Buhuşi, fiind destul de fragili în jocul atletic din acest compartiment. La toate acestea se adaugă şi totala neinspiraţie a atacanţilor Guriţă şi Ştiubei, jucători aflaţi în contratimp la fiecare balon. “Capac” la această situaţie va veni “mişcarea” portarului sucevean Roheţki care va respinge ca un copil un balon oferindu-i lui Matei şansa de a marca un gol de excepţie de la peste 50 de metri.

La pauză a fost aşadar 2-0 după un joc care a purtat amprenta erorilor infantile ale sucevenilor. În partea secundă a meciului dintre CS Buftea şi FC Cetatea Suceava, elevii antrenorilor Marian Pană şi Florin Cristescu au încercat să schimbe ceva, dar extreme de timid, “motorul” formaţiei Celpan fiind în “pană”, iar apărarea suceveană extreme de greoaie. A fost 3-0 abia în minutul 65, pentru că formaţia gazdă a mai avut câteva ocazii bune de a marca, Axente înscriind după un carambol în apropierea careului de 16 metri al formaţiei sucevene.

La 3-0 nu mai este în general nimic de comentat, totuşi trebuie să menţionăm faptul că FC Cetatea Suceava a marcat golul de onoare prin Negru în minul 83, după o pătrundere splendidă. Acelaşi jucător putea înscrie din nou după doar câteva minute însă piciorul său drept, care nu este cel de “bază”, nu l-a mai ajutat ca la prima reuşită.

După 90 de minute, CS Buftea a învins pe FC Cetatea Suceava la capătul unui joc în care sucevenii au jucat extreme de modest demonstrând faptul că în deplasare sunt victime aproape sigure. Să sperăm că la jocul cu CSM FC Ploieşti, lidera la zi a seriei, sucevenii îşi vor mai reveni, bineînţeles cu sprijinul publicului sucevean.

Rezultate consemnate în etapa a VII-a a seriei I a Ligii a II-a: Dunărea Galaţi – FC Botoşani 1-0, Dinamo II – Sportul Studenţesc 0-2, CS Buftea – FC Cetatea Suceava 3-1, Prefabricate Modelu – Dunărea Giurgiu 1-2, Concordia Chiajna – Progresul Bucureşti 2-2, Ceahlăul Piatra Neamţ – Forex Braşov 1-0, Ştiinţa Bacău – FCM Bacău 0-0, CSM FC Ploieşti – FC Snagov 3-1, Delta Tulcea – Petrolul Ploieşti 2-1.