luni, 11 februarie 2008

Handbal, Liga Naţională >> CS Universitatea învinge categoric şi urcă pe locul 5

Sport

CS Universitatea Suceava – Poli Izometal Timişoara 29 – 25 (12 – 9)

Cu un Adi Chiruţ în zi de graţie, CS Universitatea a spulberat visul bănăţenilor de a-şi lua revanşa după înfrângerea din meciul tur. Elevii lui Petru Ghervan s-au impus fără probleme în faţa Politehnicii Izometal Timişoara şi aşteaptă acum super-meciul cu Steaua Bucureşti, din etapa următoare. CS Universitatea Suceava a obţinut ieri prima victorie oficială din acest an. Într-un meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, elevii lui Petru Ghervan s-au impus categoric, scor 29-25, în faţa Politehnicii Izometal Timişoara. Faţă de meciul disputat în urmă cu o săptămână, în compania echipei Dinamo Baumit Bucureşti, sucevenii au prestat un joc mult mai bun. Incert pentru întâlnirea cu gruparea bănăţeană, Adrian Chiruţ a fost omul numărul 1 al studenţilor, el marcând nu mai puţin de 9 goluri. De partea cealaltă, vedeta timişorenilor, Cristian Fenici a punctat de 10 ori, insuficient însă ca echipa sa să obţină un rezultat mai bun la Suceava.

Înaintea acestui meci, antrenorul Petru Ghervan spunea că partida cu Poli Izometal Timişoara va fi una capitală pentru echipa sa. Drept urmare, universitarii s-au mobilizat exemplar şi s-au impus fără prea mari emoţii.

Debutul meciului a fost foarte echilibrat, în minutul 5 cele două formaţii fiind la egalitate pe tabela de marcaj, scor 2-2. Treptat, gazdele au trecut la cârma întâlnirii şi au preluat conducerea, 4-3 (minutul 10), 6-5 (minutul 15). În partea a doua a primei reprize timişorenii au început să cedeze teren în faţa sucevenilor care în minutul 23 aveau un avantaj de 6 goluri, pentru ca la pauză scorul să fie 12-9.

Repriza a doua a debutat în forţă pentru formaţia lui Petru Ghervan şi după numai 9 minute, gazdele au refăcut diferenţa de 6 goluri, scor 19-12 în minutul 39. Din acest moment, bănăţenii au începu o cursă de urmărire care nu a dat însă roade pentru că Leonard Bibirg a coordonat foarte bine defensiva suceveană.

Chiar dacă au beneficiat de 5 ori de superioritate numerică, oaspeţii nu s-au mai putut apropia la mai mult de 4 goluri, diferenţă care era înregistrată cu 5 minute înainte de încheierea partidei. Scorul final, 29-25, a consfinţit încă o victorie în dreptul Universităţii Suceava, a şaptea din acest campionat şi prima din retur.

CS Universitatea a profitat de înfrângerile suferite de Dinamo Baumit şi HC Odorhei şi se află acum pe locul 5, cu 17 puncte.

Au marcat:

CS Universitatea Suceava: Adrian Chiruţ – 9 goluri, Cristian Adomnicăi – 4, Leonard Bibirig – 3, Florin Dospinescu – 3, Răzvan Gavriloaia – 3, Mădălin Ţuţu – 2, Adi Mitrea - 2, Marius Ignat – 1, Cristian Bursuc – 1, Constantin Brădăţan – 1.

Poli Izometal Timişoara: Cristian Fenici – 10, Marius Sadoveac – 5, Adrian Cristescu – 3, Milos Tica – 3, Adrian Ţone – 2, Andrei Grasu – 1.

În etapa a XI-a a Ligii Naţionale, CS Universitatea Suceava se va deplasa la Bucureşti pentru a înfrunta Steaua MFA, liderul la zi al campionatului. Partida se va disputa pe 20 februarie întrucât „militarii” vor juca duminică returul din Cupa Cupelor cu maghiarii de la Veszprem.

Rezultatele complete ale etapei a XV-a:

Dinamo Baumit Bucureşti - HCM Constanţa 28-30 (16-15)

CS Universitatea Suceava - Poli Izometal Timişoara 29-25 (12-9)

Romvag Caracal - HC Minaur Baia Mare 20-27 (12-14)

Ştiinţa Bacău - Energ. Pandurii Tg. Jiu 32-31 (15-15)

HC Odorhei - CSM Medgidia 27-32 (13-15)

CSM D&C Oradea - Uztel Ploieşti 34-25 (15-11)

UCM Reşiţa - Steaua MFA Bucureşti 34-32 (18-18)

6. CSM Medgidia 15 8 1 6 416-420 17p

7. Minaur Baia Mare 15 7 3 5 427-415 17p

8. Dinamo Baumit Bucureşti 15 8 0 7 427-418 16p

9. HC Odorhei 15 7 2 6 410-418 16p

10. Poli Izometal Timişoara 15 6 0 9 359-358 12p

11. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 15 6 0 9 393-408 12p

12. CSM D&C Oradea 15 5 2 8 417-430 12p

13. Uztel Ploieşti 15 2 0 13 362-449 4p

14. Romvag Caracal 15 0 0 15 348-446 0p