duminică, 6 aprilie 2008

Şi-a intrat în mână Juventus

Liga a III-a

După evoluţiile mai puţin convingătoare din acest sezon, puţini ar fi pronosticat o victorie cu 2-0 a lui Juventus pe terenul unei formaţii cu pretenţii cum este FCM II Bacău. Fălticenenii însă s-au întrecut pe sine în acest joc, s-au dăruit la maxim şi au obţinut 3 puncte mari, care îi îndepărtează definitiv de zona retrogradării. Păcurari a deschis scorul relativ repede pentru Juventus, cu un şut la vinclu, de la 25 de metri. Mihai s-a opus egalării în minutul 16 cu o paradă de excepţie, pentru ca fălticenenii să irosească ultima mare ocazie a primei reprize prin Şuleru. După o altă o şansă risipită de Şuleru în startul părţii secunde, gazdele au trecut pe lângă egalare în minutul 57 prin Marin. În minutul 74 însă, Juventus a punctat pentru a doua oară. Cozma a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, Luchian a deviat cu capul pentru Păcurari, care de această dată a marcat de la 8 metri, cu piciorul, din cădere. Finalul meciului a aparţinut băcăuanilor, însă portarul Mihai a făcut adevărate minuni în poarta Fălticeniului. Juventus a evoluat în alcătuirea Mihai – Sava, Streinu, Constantin, Vrabie, Şuleru, Pantea, Cozma, Tomescu, Păcurari, Luchian. Au mai intrat Ailenii, Prisacă, Cara şi Zaremba.