marți, 16 octombrie 2007

Fotbal.Liga a IV-a » Victorie la scor: Minerul Iacobeni-Ciocăneşti – CSO Viitorul Liteni 6 – 1 (4 – 0)

Sport

„Noapte albă” pentru conducătorii echipei din Iacobeni-Ciocăneşti, sâmbătă spre duminică, având în vedere că viitorii lor adversari, cei de la Viitorul Liteni, făcuseră în cursul săptămânii câteva legitimări de jucători tineri, de perspectivă.

Mobilizare exemplară însă, la ora meciului, pentru gazde, care în min.3 marcaseră pentru 1 – 0 prin căpitanul Tomiuc. Acesta a preluat spectaculos cu capul o centrare din piciorul lui Adi Berechea. Jocul s-a echilibrat apoi, dar liderul echipei din Iacobeni, Răzvan Ivan, va specula o greşeală în apărarea oaspete şi, în min. 30, scorul era 2 – 0. 3 – 0 a devenit în min. 30, prin golul înscris de Dascălu, din 11 metri executat precis, pentru ca în ultimul minut al primei reprize, acelaşi Răzvan Ivan să înscrie a patra oară pentru echipa sa. În partea a doua a jocului, gazdele au luat piciorul de pe acceleraţie, dar Ivan a mai marcat de două ori. Oaspeţii au transformat un penalti prin Ilaşcă, partida încheindu-se cu rezultatul de 6 – 1.

Amintim şi de juniorii de la Iacobeni-Ciocăneşti care au intrat în grija fostului arbitru Mihai Melinte. Sunt în primul 11 câţiva jucători tineri şi foarte tineri ce joacă în formaţia seniorilor pregătiţi de Marcel Ivan.

Au jucat formaţiile:

Minerul: Stalarciuc – Pisdeli, C. Ciocan, Tomiuc, R. Ivan, Dascălu, Avasilichioaie, Arseniuc, A. Berechea, Frunză, S. Ujică. Au mai intrat D-tru Ciocan, şi Tuşan.

Viitorul: Holca – I. Dascălu, Prodan, Ilaşcă, Bălan, Bârleanu, M. Murariu, Popescu, Vornicu, Mancaş, Maniliuc. Au mai intrat: Bobolea, Ciubotaru şi Dumitru.

Cetatea II Suceava – CS Gura Humorului 3 – 0 (0 – 0)

10 cartonaşe galbene şi două lovituri de la 11 metri pentru Cetatea, una ratată (executată de Martinescu şi apărată de portarul Petre Negrea), a doua transformată de Tomaz Donizete în min. 55 în meciul Cetatea II Suceava- CS Gura Humorului. Pe final de joc, gazdele s-au desprins decisiv prin golurile înscrise de Homneac (min.83), care s-a dus ca trenul prin apărarea humorenilor, şi Ignătescu (min.85). Au fost câteva minute mai delicate, generate de schimburi de „amabilităţi” între arbitrii şi spectatori, despre acestea pronunţându-se Comisia de disciplină a AJF.

Cetatea II: Constantin – O. Ciobanu, Cerlincă, Răzlog, D-tru Ene, Tomaz, Apetri, Turliuc, Halip, Homneac, Martinescu. Au mai intrat: Scutelnicu, O. Păcurari, Ignătescu.

Humor: P. Negrea, Cocor, Ioniţă, Căinari (c.), Bernic, Neagoe, Piticariu, Beldiman, Grosu, Beleca, Gafiţa.

10.Unirea Boroaia 10 4 2 4 21-22 14 -1

11.Minerul Iacobeni-Ciocăneşti 10 4 1 5 22-28 13 -2

12.Zimbrul Siret 10 4 0 6 24-22 12 -3

13.Foresta Moldoviţa 10 2 2 6 7-16 8 -7

14.Flacăra Roşie Udeşti 10 2 0 8 11-34 6 -9

15.Avântul Todireşti 10 1 1 8 13-36 4 -11

16.CSO Viitorul Liteni 10 0 0 10 5-39 0 -12