duminică, 9 martie 2008

CSU Suceava - CSM Medgidia 34-26 (19-17)

csu-medgidia.jpgIntr-un meci contand pentru etapa a XIX-a a Ligii Nationale de handbal, Universitatea Suceava s-a impus pe teren propriu in fata formatiei CSM Medgidia, cu scorul de 34-26. “Studentii” suceveni au inceput in forta partida, si pe fondul unei evolutii impresionante a portarului Bogdan Pralea, se parea ca nu vor avea nici o problema in a-si asigura victoria. Din pacate, spre sfarsitul primei parti a jocului, elevii lui Petru Ghervan au scazut din ritm, astfel ca pana la pauza, oaspetii au reusit sa se apropie la doar 2 puncte de suceveni. In cea de-a doua repriza, la rampa a iesit din nou goalkeeper-ul Universitatii care in mai multe momente tensionate ale meciului a reusit sa ofere siguranta echipei sale. Spre final, sucevenii au dominat jocul si au reusit sa se impuna la 8 goluri, aceeasi diferenta cu care au pierdut meciul tur. In urma acestei victorii, Universitatea Suceava, profitand si de jocul rezultatelor, a urcat pe locul 5 in clasamentul Ligii Nationale de handbal. In urmatoarea etapa, sucevenii vor intalni pe 15 martie, in deplasare, formatia Uztel Ploiesti.