luni, 3 martie 2008

Sucevenii au pierdut la Târgu Jiu

Ieri, în cea de-a cincea etapă a returului Ligii Naţionale de Handbal, echipa locală CS Universitatea Suceava a pierdut disputa de pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu, scor final 29 – 27, după ce la pauză studenţii erau conduşi la trei goluri, 15 – 12. Fără doi dintre titulari, Tcaciuc şi Chiruţ, antrenorii Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au încercat diferite formule de joc pentru a compensa lipsa celor doi, dar din păcate jocul nu a funcţionat aşa cum trebuia. După opt minute în care jocul a fost echilibrat, sucevenii reuşind chiar să conducă la un gol pentru prima şi ultima dată în meci, gazdele au trecut la cârma partidei şi au intrat în vestiare la pauză cu un avantaj de trei goluri, scor 15 – 12. Începutul părţii secunde a aparţinut studenţilor, care s-au apropiat la un gol în minutul 35, 16 – 15, dar din păcate n-au putut egala, ba mai mult au primit patru goluri consecutive fără să marcheze. În ultimele zece minute, formaţia din Târgu Jiu şi-a mărit avantajul la şapte goluri, sucevenii replicând imediat prin şase goluri consecutive, dar deja era prea târziu, cele două puncte rămânând la gazde, scor final 29 – 27. „Din păcate evoluţia fluctuantă nu ne-a permis să ne întoarcem de la Târgu Jiu cu puncte, în special pentru că cei care i-au suplinit pe Chiruţ şi Tcaciuc nu s-au ridicat la nivelul pe care-l aşteptam. Am întâlnit o echipă disperată pentru puncte, care a utilizat tot ce avea mai bun pentru a învinge. Cu formule improvizate în teren, jocul nostru a avut de suferit la capitolele precizie, viteză, dar şi luciditate”, a declarat, după meci, antrenorul Petru Ghervan. În etapa următoare, duminică, Universitatea va evolua acasă, în compania celor de la CSM Medgidia.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. Steaua MFA Bucureşti 18 15 1 2 596 – 495 31
2. HCM Constanţa 18 12 3 3 519 – 447 27
3. Ştiinţa Municipal Bacău 18 11 4 3 552 – 528 26
4. UCM Reşiţa 18 12 0 6 557 – 527 23*
5. Minaur Baia Mare 18 9 3 6 521 – 507 21
6. CSM Medgidia 18 9 2 7 524 – 513 20
7. HC Odorhei 18 9 2 7 491 – 503 20
8. CS Universitatea Suceava 18 8 3 7 527 – 498 19
9. Dinamo Baumit Bucureşti 18 8 0 10 501 – 508 16
10. Energ. Pandurii Tg. Jiu 18 7 0 11 480 – 489 16
11. CS Univ. Poli. Timişoara 18 7 0 11 435 – 447 14
12. CSM D&C Oradea 18 5 2 11 495 – 523 12
13. Uztel Ploieşti 18 3 0 15 440 – 531 6