miercuri, 19 martie 2008

Gabriela Szabo vine la Gura Humorului

Cros

Multipla medaliată în concursurile internaţionale şi naţionale de atletism, Gabriela Szabo va fi prezentă duminică, la Gura Humorului, la etapa judeţeană a Campionatului Naţional de Cros. Fosta atletă, medaliată cu aur în proba de 5.000 de metri la Olimpiada de la Sydney, nu va veni singură la Gura Humorului, ci însoţită de soţul său, Zsolt Gyöngyössy, cel care a fost şi singurul antrenor din carieră. Acesta a fost prezent la Gura Humorului şi anul trecut, la invitaţia antrenoarei Daniela Scripcă, de la CSŞ din localitate, care s-a ocupat şi atunci de organizarea concursului desfăşurat sub numele de Crosul Toamnei. Din păcate, Gabriela nu a putut ajunge atunci, dar zilele trecute a confirmat că va ajunge duminică la etapa judeţeană organizată de DSJ Suceava şi CSŞ Gura Humorului. În prezent vicepreşedinte al Federaţiei de Atletism, Gabriela şi-a început cariera sportivă tot la un concurs de cros, în anul 1988, atunci când diriginta ei, profesoară de educaţie fizică, a trimis-o la un astfel de concurs pe care l-a câştigat, acolo fiind remarcată şi de tânărul antrenor pe atunci, Zsolt Gyöngyössy. Din 1991 şi până în 2002, Szabo a strălucit în toate competiţiile la care a participat, strângând 21 de medalii de aur şi 12 de argint, fiind una din primele atlete din lume care a cucerit toate titlurile absolute ale campionatelor europene, mondiale şi Jocurilor Olimpice. Etapa judeţeană a naţionalelor de cros va începe duminică, de la orele 10.00, în Parcul Ariniş, la concurs fiind aşteptaţi peste 100 de sportivi, la categoriile de vârstă, copii I şi II, dar şi juniori III şi II.