marți, 20 noiembrie 2007

Fotbal, Liga a IV-a >> Dorna şi-a păstrat statutul de formaţie aflată pe podium

Sport

juventusFlorconstruct Pătrăuţi – Bradul Putna 2 – 0 (1 – 0)

Joc echilibrat, între două echipe de valori apropiate, cu numeroase faze de fotbal adevărat. Au învins gazdele, prin golurile înscrise de Ionel Stoian (16) şi Nicolae Niga (51).

Au jucat formaţiile:

Florconstruct: Tănăsuc – Donisău, Cârlan, E. Romaş, N. Holca, Leonte, M. Florea, N. Niga, I. Niga, Stoian, Fl. Romaş. Au mai intrat: Burduja, Hladiuc.

Bradul: Zubaş – Ioancea, Ţurcan, Muntean, Pleşca, Isopescu, Romega, Busuioc, Ionesi, Bâru, Luca. A mai intrat Puha.

Foresta Moldoviţa – Dorna Vatra Dornei 0 – 3 (0 – 1)

Meci dominat de la un capăt la celălalt de echipa lui Iliuţă Groza, care şi-a respectat statutul de formaţie aflată pe podiumul campionatului şi a câştigat jocul la o diferenţă clară. Golurile au fost marcate de Lucian Cobzaru în minutele 6, 51 şi 89.

Foresta: Bursuc – Gramuş, Andronic, Coca, Popovici, Păduraru, Ariton, Ene, I. Ungureanu, Petrescu, Niţu. Au mai jucat: Gheorghiasa, F. Ungureanu, Zancu şi Gavrileac.

Dorna: I. Marolicaru – Szekely, Iuga, Melinte, Ţifui, Vizitiu, Nemeş, Groza, Kasper, A. Bostan, Cobzaru.

CS Juventus II Fălticeni – Avântul Todireşti 6 – 0 (0 – 0)

Meci foarte bun făcut de echipa fălticeneană, care a prezentat o formaţie alcătuită din jucători tineri şi foarte tineri. După ce la pauză scorul a fost 0-0, în repriza a doua gazdele au marcat de şase ori prin Tomescu (53, 87), Vali Grămadă (55, 64), Zaremba (76) şi Fl. Pânzariu (86).

Juventus: Iederan – Ciocârlan, Ailenei, Cara, Zaremba, Craiu, A. Pânzariu, Fl. Pânzariu, Luca, Grămadă, Tomescu. Au mai intrat: Bijec şi Spânu.

Avântul: Chelaru – N. Grosu, Tcaiuc, Anton, Diceanu, Brăescu, Buburuzan, Balint, Lazăr, Mocanu, Căjvănean. Au mai intrat: Iuga şi Tabarcia.

CS Gura Humorului – CSM Bucovina Rădăuţi 4 – 0 (1 – 0)

Joc de bună calitate sportivă, între două echipe care au în componenţă fotbalişti mingicari. Deşi terenul a fost acoperit cu zăpadă, a fost o primă repriză echilibrată care s-a încheiat cu un gol al gazdelor marcat de Gafiţa, în minutul 45, direct din corner.

În partea a doua a jocului, humorenii s-au impus clar prin reuşitele lui Căinari (49), Cocar (53) şi Dumitru Negrea (74). De la gazde a lipsit George Neagoe iar de la oaspeţi portarul Luca şi Ionel Lavric.

CS Gura Humorului: P. Negrea – Poienari, Beleca, Ioniţă, Căinari, Cocar, Bernic, Grosu, Gafiţa, Macovei, Tanasă. Au mai intrat: Morari, D. Negrea, Obreja şi Faraon.

Bucovina: Petrescul – Ilişoi, Zaharia, Martiniuc, Cojocari, Şorodoc, Drângoi, Slavnicu, Apostol, Leviţki, Grosu.