luni, 22 octombrie 2007

Aduşi cu picioarele pe pământ

Deşi aştepta să se întoarcă măcar cu un punct de la Medgidia, echipa locală a dezamăgit total, fiind învinsă la opt goluri diferenţă, scor 32 – 24 (13 - 12). Deşi partida a fost una foarte echilibrată timp de o repriză şi jumătate, ultimele 15 minute au fost decisive în stabilirea rezultatului. Din păcate, pe fondul jocului echilibrat, lipsa de concentrare şi greşelile studenţilor din finalul jocului le-au oferit gazdelor posibilitatea de a se distanţa decisiv. „De această dată apărarea nu a mai funcţionat aşa cum ne-am propus, fiind mult mai penetrabilă pe fondul greşelilor existente într-un număr mai mare decât de obicei. Am pierdut destul de multe mingi şi am ratat decisiv mai multe atacuri pe finalul meciului, momente în care adversarii au marcat. Va trebui să ne adunăm şi să stabilim ce vom face în continuare, deoarece campionatul este lung şi se mai pot întâmpla multe”, a declarat la finalul meciului, antrenorul Petru Ghervan. În urma acestei înfrângeri, echipa CS Universitatea a căzut o poziţie în clasament, ocupând în prezent locul şase. În celelalte partide ale etapei cu numărul şase din Liga Naţională s-au înregistrat următoarele rezultate, HCM Constanţa - Steaua Bucureşti 22-22 (10-11),
HC Minaur Baia Mare - Poli Izometal Timişoara 21-17 (11-8), Lignitul Pandurii Tg. Jiu - Dinamo Bucureşti 26-24 (16-11), Uztel Ploieşti - UCM Reşiţa 33-35 (15-21), CSM D&C Oradea - Romvag Caracal 26-24 (12-13) şi HC Odorhei - Ştiinţa Mun. Dedeman Bacău 38-31 (15-14). În următoarea etapă, peste două săptămâni, pe 4 noiembrie, studenţii vor evolua pe teren propriu în compania celor de la Uztel Ploieşti.