luni, 4 februarie 2008

Volei. Divizia A2 >> CSMU LPS Suceava pierde la Niro Guard şi coboară pe locul 4

Sport

volei AS Niro Guard Bucureşti – CSMU LPS Suceava 3 – 0 (25-13, 25-22, 25-19)

Ghinioanele se ţin scai de echipa locală de volei. După ce Ilaş a părăsit echipa alegând să meargă la muncă în Italia, iar Andrei Sasu a fost împrumutat la Ştiinţa Bacău, CSMU LPS Suceava nu îşi regăseşte cadenţa în faza a II-a a Diviziei A2-Est, acolo unde, sâmbătă, elevii lui Victor Pancu au înregistrat o nouă înfrângere, 0-3 pe terenul formaţiei AS Niro Guard Bucureşti.

Fără Andrei Giurcă şi Ştefăniţă Rusu, primul răcit şi cel de-al doilea accidentat, echipa lui Victor Pancu a fost o pradă uşoară pentru formaţia bucureşteană.

După un prim set pe care l-au pierdut cu 25 –13, sucevenii au abordat mai ambiţios setul al doilea în care au condus chiar cu 22-18, dar pe final au cedat cu 25-22. Setul trei a fost unul fără istoric, în care gazdele s-au impus cu 25-19, asigurându-şi cele două puncte puse în joc.

În urma acestui rezultat, CSMU LPS Suceava a cedat locul trei în favoarea adversarei de sâmbătă. Cele două formaţii sunt egalitate de puncte şi se pregătesc să înfrunte peste două săptămâni echipe favorite ale grupei.

În celălalt meci al etapei, CSU CSŞ Galaţi a învins cu 3-0 formaţia Ştiinţa Bacău şi este lider cu 15 puncte.