duminică, 31 august 2008

Guriţă revine cu gol la Suceava

Pe o vreme excelentă pentru fotbal şi un gazon foarte bine pus la punct, FC Cetatea Suceava a primit în etapa a III-a a seriei I a Ligii a II-a vizita echipei FC Snagov. Deşi la prima vedere gazdele păreau favorite, oaspeţii aveau o “carte de vizită” recentă destul de bună, un egal cu Sportul Studenţesc şi unul cu Progresul Bucureşti. Cu Guriţă în primul 11 de această dată, FC Cetatea Suceava a pornit ca din puşcă şi în minutul 5, Cojenel aflat într-o excelentă dispoziţie de joc, înscrie cu un şut din unghi pe colţul scurt. Elevii lui Marian Pană au continuat forcing-ul de debut şi Guriţă scăpat pe partea dreaptă într-o situaţie similară cu cea din care a marcat Cojenel alege varianta pasei în loc de cea a unui şut în forţă.

Dominarea gazdelor va continua şi după ce Colban trage în bară din lovitură liberă, acelaşi Guriţă va rata o situaţie de a marca rarisimă, singur cu goalkeeperul advers. Cei care l-au mai văzut la lucru pe “bătrânul vulpoi” care a cochetat puţin cu formaţiile de Liga I, au avut răbdare pentru că ştiau că “Guri” are “lipici” la gol.

Dovada a venit în minutul 29 când vârful de atac al echipei sucevene a înscris cu capul după excelenta centrare a lui Celpan. Nu a fost 2-0 la pauză pentru FC Cetatea Suceava pentru că oaspeţii au punctat şi ei prin Posteucă în urma unei lovituri libere. Trebuie de menţionat faptul că jucătorii de la FC Snagov au mai încercat poarta lui Roheţki, acesta dovedindu-se inspirat la câteva şuturi foarte periculoase.

Repriza secundă este destul de echilibrată şi diferenţa de doar un singur gol de pe tabela de marcaj dă fiori celor din tribune. “Ecuaţia” meciului se va rezolva parţial în minutul 62. Pasă ideală pe culoar pentru Guriţă, suceveanul protejează excelent balonul şi este faultat de fundaşul Zeciu în situaţie de ultim apărător. Cartonaş roşu pentru fotbalistul de la FC Snagov şi lovitură liberă de la 17 metri lateral stânga. Execută Celpan şi un fundaş advers respinge ca la handbal balonul. Penalty fără dubii pentru FC Cetatea Suceava. Bate acelaşi Celpan, nu cu fentă cu a făcut-o în meciul cu FCM Bacău şi ratează.

Partea a doua a “ecuaţiei” va fi lămurită de acelaşi Guriţă care înscrie cu capul după o centrare perfectă a lui Cotolan. Punctul marcat de Guriţă a fost ultimul al unui meci dominat clar de suceveni, meci care a arătat o faţă mult mai ofensivă şi mai limpede a echipei FC Cetatea Suceava în comparaţie cu cea din partida cu Sportul Studenţesc. Urmează pentru suceveni două meciuri în deplasare, la Progresul Bucureşti şi Dunărea Giurgiu, meciuri din care antrenorul sucevenilor ar vrea să scoată cât mai multe puncte. De bun augur debutul la FC Cetatea Suceava a “veteranilor” Guriţă şi Bolohan, doi jucători de valoare şi cu mare experienţă competiţională.

FC Cetatea Suceava: Roheţki – Cotolan, Nicolau, Ungureanu,Bolohan - Cojenel, Onciu, Celpan, Duman – Colban, Guriţă. Au mai jucat: {tiubei, Homneac şi Martin.

FC Snagov: Iorga – Lia, Zeciu, Posteucă, Dumitru – Radu, Simic, Dinu, Florea – Ene, Rădulescu.

Rezultate înregistrate în etapa a III-a a seriei I a Ligii a II-a: Dinamo II – Petrolul Ploieşti 0-0, Dunărea Galaţi – Delta Tulcea 1-0, Ceahlăul Piatra Neamţ – Progresul Bucureşti 3-2, Dunărea Giurgiu – Sportul Studenţesc 2-4, FC Cetatea Suceava – FC Snagov 3-1, Prefabricate Modelu – FCM Bacău 1-1, CSM FC Ploieşti – Forex Braşov 7-0, Ştiinţa Bacău – Concordia Chiajna 1-0, CS Buftea – FC Botoşani 3-2.